Każde zachowanie motywowane antysemityzmem musi być surowo karane, w ten sposób czcimy i składamy hołd ofiarom Holokaustu - powiedział w poniedziałek w Warszawie szef MSZ Zbigniew Rau otwierając międzynarodową konferencję nt. zwalczania antysemityzmu.
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęła się w poniedziałek dwudniowa konferencja „Combating Anti-Semitism in the OSCE region”, organizowana w ramach polskiej prezydencji w OBWE. W otwarciu konferencji obok szefa MSZ wzięli udział m.in. sekretarz generalna OBWE Helga Schmidt i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Rau podkreślił, że musimy być pewni, iż każde zachowanie motywowane antysemityzmem lub jakąkolwiek dyskryminacją rasową będzie surowo ukarane.
To jest jeden z najważniejszych sposobów, by pokazać, że czcimy i składamy hołd ofiarom Holokaustu każdego dnia, a nie raz w roku
— powiedział Rau nawiązując do obchodzonego niedawno Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia.
Szef polskiej dyplomacji mówił, że nie ma innego sposobu na walkę z antysemityzmem niż wspólne międzynarodowe wysiłki, działanie na lokalnym poziomie, edukacja, wykorzystywania narzędzi legislacyjnych i egzekwowanie prawa.
Rau zaznaczył, że Polska odgrywa szczególną rolę w zwalczaniu i zapobieganiu antysemityzmowi. Szef MSZ zwracał uwagę, że przez setki lat Polska była domem dla największej żydowskiej diaspory. Przypomniał, że przed II wojną światową w Polsce żyło około 3,5 mln Żydów. Szef polskiej dyplomacji dodał, że 61 z 120 członków pierwszego Knesetu pochodziło z Polski.
Szef MSZ podkreślił też, że Polska ma obowiązek podtrzymywać pamięć o Holokauście. Dodał, że antysemityzm nie zniknie w jeden dzień, wymaga to czasu i dalekosiężnych rozwiązań.
Podczas konferencji głos zabrała też sekretarz generalna OBWE Helga Schmid. Powiedziała, że biorąc pod uwagę jej narodowość (niemiecką) jest dla niej bardzo ważne, że może być teraz w Warszawie.
Przypomniała o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ponieważ – jak mówiła – największym niebezpieczeństwem byłby zapomnienie o tej tragedii. Dodała, że 77 lat po wyzwoleniu obozu Auschwitz-Birkenau antysemityzm pozostaje poważnym wyzwaniem w wielu społeczeństwach. Schmid przypomniała, że Akt końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podpisany w Helsinkach w 1975 r. wskazywał na konieczność poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Minister Kolarski odczytał list od prezydenta skierowany do uczestników konferencji. Andrzeja Dudy podkreślił, że jednym z głównych celów i zadań OBWE w wymiarze ludzkim jest zapobieganie oskarżeniom i dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, religię czy miejsce zamieszkania.
Najbardziej niebezpieczna forma rasizmu
Antysemityzm jest najbardziej niebezpieczną ze wszystkich form rasizmu i dyskryminacji. Niedawno, 27 stycznia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu upamiętniający rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
— przypomniał prezydent.
Podkreślił, że to straszne miejsce stanowi symbol ludobójstwa popełnionego przez nazistowskich zbrodniarzy na sześciu milionach Żydów. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Holocaust był szokującym rezultatem antysemityzmu.
Prezydent podkreślił, że pamięć o niszczycielskich konsekwencjach nienawiści i szaleńczej ideologii musi być podtrzymywana. Dodał, że w imię upamiętnienia tragicznej przeszłości, ale także w imię pomyślnej przyszłości dla wszystkich społeczność międzynarodowa musi zjednoczyć wysiłki, by zapobiegać tragediom na tle rasowym i skutecznie zwalczać widmo antysemityzmu.
Andrzej Duda podkreślił, że antysemityzm nie ma narodowości i może pojawić się w różnych formach w rozmaitych miejscach na świecie.
Zdalnie w konferencji uczestniczyli także specjalny przedstawiciel zgromadzenia parlamentarnego OBWE ds. antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji senator Ben Cardin, a także specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności religii lub przekonań Ahmed Shaheed.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/584706-rau-kazde-zachowanie-antysemickie-musi-byc-surowo-karane