24 posłów PiS zagłosowało we wtorek za odrzuceniem projektu ustawy covidowej; 37 wstrzymało od głosu. Przeciw projektowi zagłosował cały klub Kukiz‘15.
CZYTAJ TAKŻE:
Sejm odrzucił we wtorek projekt ustawy zakładający m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, jak również wprowadzający poradę telefoniczną udzielaną przez lekarza POZ tylko na wyraźne żądanie pacjenta oraz zaostrzający grzywny za złamanie przepisów dotyczące epidemii. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu głosowało w Sejmie 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37.
Za wnioskiem sejmowej komisji o odrzucenie projektu autorstwa grupy posłów PiS było 24 członków tego klubu; 151 posłów PiS opowiedziało się za kontynuowaniem prac nad przedłożeniem. Wstrzymało się 37 posłów, a 16 nie zagłosowało.
Poza posłami PiS za dalszymi pracami nad projektem zagłosował jedynie poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.
Przeciw projektowi zagłosował cały klub Kukiz‘15 (4 posłów). Tak samo cały klub KO (126 posłów, nikt nie opowiedział się za kontynuowaniem prac nad przedłożeniem; głosowali wszyscy członkowie klubu).
Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 43 posłów Lewicy. Żaden nie opowiedział się za kontynuowaniem prac. Jeden nie zagłosował.
Wszyscy posłowie PSL-Koalicji Polskiej (24), Konfederacji (11) i Polski 2050 (8) byli przeciw projektowi. Tak samo zagłosowali wszyscy połowie Porozumienia (5), Polskich Spraw (4) i PPS (3 posłów).
Niezrzeszony Ryszard Galla był za odrzuceniem projektu, a trzeci niezrzeszony poseł Zbigniew Ajchler był nieobecny.
Którzy politycy PiS głosowali za odrzuceniem projektu?
Za odrzuceniem projektu głosowali posłowie PiS: Zbigniew Chmielowiec, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Mariusz Gosek, Teresa Hałas, Małgorzata Janowska, Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości), Mariusz Kałużny, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Beata Mateusiak-Pielucha, Kazimierz Moskal, Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska), Piotr Polak, Piotr Sak, Edward Siarka, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Dariusz Stefaniuk, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Jan Warzecha, Tadeusz Woźniak, Sławomir Zawiślak.
Posłowie PiS, którzy wstrzymali się od głosu: Mieczysław Baszko, Jerzy Bielecki, Rafał Bochenek, Bożena Borys-Szopa, Lidia Burzyńska, Krzysztof Czarnecki, Arkadiusz Czartoryski, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Duda, Jadwiga Emilewicz, Adam Gawęda, Andrzej Gawron, Agnieszka Górska, Maciej Górski, Andrzej Gut-Mostowy, Norbert Kaczmarczyk, Jan Kanthak, Krzysztof Janusz Kozik, Andrzej Kryj, Grzegorz Lorek, Marzena Machałek, Ewa Malik, Anna Milczanowska, Wojciech Murdzek, Danuta Nowicka, Grzegorz Piechowiak, Kacper Płażyński, Marek Polak, Urszula Rusecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Krzysztof Szulowski, Marcin Warchoł (sekretarz stanu w MS), Teresa Wargocka, Robert Warwas, Michał Woś. (wiceminister sprawiedliwości), Michał Wójcik (Minister – członek Rady Ministrów).
Burzliwa debata przed głosowaniem
Wypełniamy konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i życia obywateli, do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - mówił we wtorek w Sejmie Czesław Hoc (PiS) podczas debaty nad projektem ustawy covidowej. Posłowie KO mówili, że PiS chciał propagować donosicielstwo i wywiesił białą flagę.
Sejm we wtorek odrzucił projekt ustawy covidowej autorstwa posłów PiS, umożliwiającej pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a pracodawcom żądanie informacji o negatywnym wyniku tego testu. Za przyjęciem wniosku komisji zdrowia o odrzucenie projektu głosowało 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37.
Wcześniej w serii pytań zadawanych podczas rozpatrywania projektu Anna Maria Siarkowska (PiS) powiedziała, że „ustawa o donosicielstwie nigdy na salę plenarną trafić nie powinna, ona powinna trafić prosto do kosza”.
Tak samo jak wcześniejsze ustawy wprowadzające segregację sanitarną nie były koniec końców procedowane i trafiły do kosza, dzięki również temu, że był wyrażony sprzeciw przez część posłów Zjednoczonej Prawicy
— powiedziała Siarkowska.
„Ludzi należy leczyć, a nie segregować”
Mówiła też, że nie należy wprowadzać powszechnego testowania osób bezobjawowych.
Ludzi należy leczyć, a nie segregować i również nie można zachęcać ludzi do tego, żeby donosili na siebie nawzajem
— powiedziała posłanka klubu PiS.
Rajmund Miller (KO) stwierdził, że projekt ustawy covidowej propaguje donosicielstwo i jest sprzeczny z podstawową wiedzą medyczną.
Nie da się zidentyfikować osoby, która zaraziła ponieważ Covid roznosi się drogą kropelkową, to nie tylko praca
— podkreślał.
Miller powiedział, że być może autor projektu słuchał audycji, gdzie zażartowano, że „Covid to ma takie kucyki, na których są wstążeczki z napisem nazwiska nosiciela”.
Ta ustawa jest właśnie na takim poziomie, może będziecie identyfikować nosicieli na podstawie kucyków
— mówił poseł KO.
„Wypełniamy wartości konstytucyjne”
Czesław Hoc (PiS) podkreślił, że zdrowie jest najwyższą wartością społeczną i zdrowie Polaków nie ma ceny.
Wypełniamy wartości konstytucyjne, tj. art. 38 - prawo do ochrony zdrowia i życia obywateli, art. 66 - każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, art. 68 ust. 4 - władze publiczne są zobowiązane do zwalczania chorób epidemicznych. Promujemy i wdrażamy bezpłatne testowanie, wprowadzamy sprawdzone naukowo leki przeciwwirusowe do leczenia ambulatoryjnego, (…) postępuje narodowy program szczepień
— mówił Hoc.
Poseł KO Paweł Kowal pytał, gdzie jest minister zdrowia.
Gdzie jest wasza odpowiedzialność za zdrowie Polaków, gdzie jest rozliczenie tych respiratorów, gdzie jest rozliczenie tych maseczek? Ta rozmowa nie może zaczynać się od kiepskiej ustawy, którą żeście przysłali, ta rozmowa nie skończy się waszym buczeniem, bo sprawiedliwość przyjdzie, bo gracie zdrowiem Polaków
— mówił do przedstawicieli PiS i rządu Kowal.
„Nie ma ustawy, bo nie ma strategii”
Dariusz Joński (KO) ocenił, że nie ma żadnej ustawy i „jest pustka”.
Nie ma ustawy, bo nie ma strategii, nie ma strategii, bo nie ma Ministerstwa Zdrowia, nie tylko na tej sali, ale faktycznie jest ministerstwo zgonów (…). I wy odpowiadacie za śmierć tych 200 tys. ludzi, których dzisiaj nie ma
— powiedział Joński do polityków PiS.
Michał Szczerba (KO) zarzucał prezesowi Kaczyńskiemu imposybilizm, ponieważ jest on autorem projektu, który nie uzyskał wsparcia parlamentarzystów PiS. Dodał, że minister zdrowia „wchodzi po drabinie na dach Ministerstwa Zdrowia na ul. Miodowej i wywiesza białą flagę” - powiedział Szczerba.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/584025-kto-glosowal-za-odrzuceniem-ustawy-covidowej-sprawdz