Nasze działania i rozwiązania, tarcze antykryzysowe, które wprowadzaliśmy, służyły ratowaniu gospodarki i miejsc pracy. W ogromnym stopniu się to udało, to jest wielki sukces – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego.
CZYTAJ TAKŻE:
Podczas obrad Rady Dialogu Społecznego, które odbywają się w Pałacu Prezydenckim, minister rodziny Marlena Maląg przedstawiła informację o sytuacji na rynku pracy.
Prezydent podkreślił, że pierwszy raz posiedzenie z jego udziałem odbywa się w trybie hybrydowym. Podkreślił, że tematyka wtorkowego spotkania jest szczególnie istotna, gdyż sytuacja na rynku pracy „była ogromnym zmartwieniem od początku pandemii”.
Od razu zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że największym zagrożeniem, jakie następuje w związku z pandemią koronawirusa i odizolowaniem ludzi, przerwaniem aktywności, jest właśnie upadek firm. Byliśmy przekonani, że zaraz pojawi się lawinowe bezrobocie i utrata miejsc pracy
— powiedział prezydent.
„To jest z całą pewnością wielki sukces”
Jak dodał, działania rządu, takie jak wprowadzenie m.in. tarcz antykryzysowych służyły uratowaniu gospodarki i miejsca pracy.
Dzisiaj z perspektywy dwóch lat trzeba powiedzieć jasno: w ogromnym stopniu się to udało. To jest z całą pewnością wielki sukces
— podkreślił prezydent.
Przywołał dane GUS mówiące o wzroście gospodarczym i stabilnej stopie bezrobocia.
To, że bezrobocie praktycznie nie wzrosło jest chyba naszym największym sukcesem
— dodał.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „ogromna większość polskich przedsiębiorców okazała się odpowiedzialna”.
Te pieniądze rzeczywiście zostały wydane na firmy, rzeczywiście zostały wydane na ratowanie, utrzymanie miejsc pracy
— powiedział prezydent, dziękując przedsiębiorcom za taką postawę.
Zaznaczył jednocześnie, że „pandemia nas jeszcze nie opuściła”. Zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ekspertami w zakresie zdrowia.
Liczba zachorowań się zwiększa, ale na szczęście nie zwiększa się liczba osób przebywających w szpitalu, więc wszystko wskazuje na to, że ta nowa odmiana koronawirusa, chociaż jest bardziej zaraźliwa, to jest łagodniejsza
— powiedział prezydent.
Dodał, że „powoli zaczyna się to przeradzać w miarę normalną grypę”.
Oby tak było. Wszyscy byśmy chcieli, żeby nie było absolutnie żadnych lockdownów, żeby ludzie mogli normalnie pracować, żeby firmy mogły funkcjonować
— powiedział Duda.
Maląg: Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia
Kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 nie powstrzymał wzrostu zatrudnienia – powiedziała we wtorek szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego. Odsetek osób aktywnych zawodowo wynosi 71 proc., to wzrost o 0,4 proc. względem roku 2019 – podała.
Posiedzenia plenarne Rady Dialogu Społecznego odbyło się w Pałacu Prezydenckim i uczestniczył w nim prezydent Andrzej Duda.
Przewodniczący RDS Andrzej Radzikowski przekazał, że w minionym roku Rada Dialogu Społecznego przyjęła 7 uchwał dwustronnych i 11 dwustronnych partnerów społecznych. Ocenił, że w „budowaniu dialogu społecznego ważną rolę spełnia rząd i parlament”. Jednak – jak mówił – najważniejsze ustawy pracowników i przedsiębiorców powinny wcześniej trafiać do Rady Dialogu Społecznego. Przykładem ustawy, która zdaniem przewodniczącego RDS powinna wcześniej zostać skonsultowana z Radą, jest tzw. ustawa Hoca.
Radzikowski przekazał, że sprawami, które w tym roku będą dominować w agendzie Rady są: kwestia epidemii, inflacji, wdrażania Polskiego Ładu w „niektórych jego elementach” i polityka klimatyczna.
Minister Maląg, przedstawiając informację o sytuacji na rynku pracy, wskazała na zmiany, które zaszły w Polsce w czasie walki z pandemią. Minister podała, że w Polsce odsetek osób aktywnych zawodowo w przedziale wiekowym 15-64 wynosi 71 proc.
Jest to wzrost o 0,4 proc.
— stwierdziła.
W Unii Europejskiej, jak dodała, jest to 72,9 proc. Jak zaznaczyła Maląg, „wskaźnik zatrudnienia w Polsce jest wyższy niż w UE. Wynosi on 68,7 proc., a w Unii 67,6 proc.”.
Podała również, że współczynnik stopy bezrobocia w kraju wynosi 3,2 proc. Jak podkreśliła, stopa bezrobocia zmieniła się na korzyść względem roku 2019.
W UE stopa bezrobocia wynosi 7,2 proc.
— poinformowała minister.
Podkreśliła, że Polska od kilku miesięcy jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE.
Z danych przekazanych przez szefową MRiPS wynika, że populacja pracujących w wieku 15–89 lat liczyła w III kwartale 2021 r. 16 814 tys. osób i zwiększyła się względem poprzedniego kwartału o 217 tys., czyli o 1,3 proc. W porównaniu z tym samym kwartałem w roku przed pandemią (III kw. 2019) liczba osób pracujących wzrosła o 195 tys., czyli o 1,2 proc.
Z danych MRiPS wynika, że w sektorze przedsiębiorstw największy spadek przeciętnego zatrudnienia w porównaniu do 2020 r. zaobserwowano w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” (o 10,6 proc.).
Z kolei od marca 2021 r. do końca roku zanotowano zarówno dynamiczny spadek liczby, jak i stopy bezrobocia rejestrowanego.
W czerwcu 2021 r. po raz pierwszy od ponad roku poziom rejestrowanego bezrobocia spadł poniżej miliona
— zaznaczyła minister Maląg.
Jak dodała, w rejestrach bezrobotnych w końcu 2021 r. było o 151,2 tys. (o 14,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu 2020 r. i o 24,7 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu lutego 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii COVID-19.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2021 r. wyniosła 5,4 proc., co oznacza, że w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostała bez zmian, a w zestawieniu z końcem 2020 r. była niższa o 0,9 punktu proc. W porównaniu z lutym 2020 r. spadła o 0,1 punktu proc.
Stopa bezrobocia w końcu ubiegłego roku kształtowała się w przedziale od 3,1 proc. w woj. wielkopolskim do 8,6 proc. w warmińsko-mazurskim. Najniższą wartość osiągnęła w powiatach kępińskim, poznańskim i w Poznaniu (1,6 proc,), najwyższą zaś w powiecie szydłowieckim (22,3 proc.).
Z danych MRiPS wynika, że pandemia doświadczyła pewne grupy na rynku pracy i przełożyło się to na wyższy wzrost bezrobocia młodych i wzrost ich udziału wśród zarejestrowanych bezrobotnych w 2020 r. W końcu 2021 r. w rejestrach było 210,9 tys. bezrobotnych do 30. roku życia, czyli o ponad 22 proc. mniej niż w końcu 2020 r. i o ponad 5 proc. mniej niż w końcu 2019 r.
Minister Maląg zwróciła uwagę, że Polska jest liderem w Europie pod względem przyjazdów cudzoziemców w celu wykonywania pracy. Fakt ten – jak wskazała – potwierdza rosnąca liczba cudzoziemców w systemie ubezpieczeń ZUS, która na koniec 2021 r. sięgnęła 875 tys. i był to wynik o około 150 tys. wyższy niż na początku roku.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/583988-prezydent-nasze-dzialania-sluzyly-ratowaniu-gospodarki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.