Pegasus - to słowo, historycznie oznaczające w mitologii greckiej skrzydlatego konia zrodzonego z krwi Meduzy, a współcześnie także izraelski system do pozyskiwania informacji z telefonów, przebojem wdarło się do polskiej debaty publicznej. Zdaniem opozycji, rząd nielegalnie korzystał z zakupionego systemu, podsłuchując polityków opozycji. Służby specjalne odpowiadają, że sięgały po inwigilację tylko w sytuacji, gdy zgodził się na to sąd - jak tego wymaga polskie prawo.
Zdaniem niektórych polityków opozycji, sam zakup Pegasusa jest skandalem. Jak jednak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy mają inne zdanie w tej sprawie.
W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Czy służby specjalne oraz służby walczące z korupcją powinny mieć dostęp do nowoczesnych systemów informatycznych, umożliwiających pozyskiwanie informacji z urządzeń elektronicznych, którymi posługują się osoby podejrzewane o popełnianie przestępstw, np. do odczytywania informacji z komunikatorów zainstalowanych na smartfonach?
Aż 53 proc. badanych zgodziło się z opinią, że służby specjalne muszą mieć nowoczesne systemy do walki z przestępczością.
Zdaniem 27 proc. - służby nie powinny dysponować takimi narzędziami.
20 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
W sprawie Pegasusa Polacy zachowują więc zdrowy rozsądek. Rozumieją, że państwo nie może być bezradne w starciu z przestępcami, którzy sięgają po najnowsze środki komunikacji.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1075 osób w dniach od 21 do 24 stycznia 2022 roku.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/583736-sondaz-polacy-jednoznacznie-sluzby-nie-moga-byc-bezbronne