Temat spoofingu, czyli podszywania się pod czyjś numer telefonu, wpływa na dyskusję publiczną w Polsce. Na czym polega i kto może stać za tymi praktykami? W sieci pojawiło się kilka ciekawych głosów.
Oszuści wykorzystujący metodę tzw. spoofingu podszywają się pod konkretne numery, dzwoniąc do ofiar i udając właściciela danego numeru – kogoś z bliskich, znajomego, pracownika banku, urzędnika czy policjanta. Do zamiany numeru wykorzystują m.in. telefonię internetową.
Ostatnio były szef CBA Paweł Wojtunik poinformował, że oszuści, podszywając się pod jego numer, zadzwonili do córki, mówiąc, że tata nie żyje i dzwonią ze znalezionego przy nim aparatu.
W innym przypadku prawnik prof. Marcin Matczak otrzymał od osoby podszywającej się pod funkcjonariusza CBA nieprawdziwą informację, że jego syn - raper Michał „Mata” Matczak - nie żyje. Wcześniej córka adwokata Romana Giertycha dostała wiadomość z groźbami pod adresem jej ojca.
Reakcja w sieci
Do sprawy spoofingu odnieśli się komentatorzy na portalu Twitter.
Moja hipoteza jest taka, że spoofingowanych numerów telefonów nikt nie wykradł, tylko ci, którzy je przekazali dobrze znają właścicieli. Bardzo dobrze.
Coraz ciekawiej się robi z tymi telefonami spoofing. Jakoś tak pojawiają się akurat wtedy, gdy zainteresowanym się to opłaca. Spójrzmy na nazwiska: Brejza, Giertych, Matczak, Wojtunik. Nie przesądzam kto, ale ustalenie sprawców mogłoby okazać się dużą niespodzianką.
Podszywanie się pod inne numery tzw. spoofing. „Śmieszki”, które robią takie akcje powinny trafić za kratki. Oni żywią się strachem swoich ofiar i medialnym rozgłosem po. Nagłaśnianie tego, dorabianie do ich działań polityki przez znanych ludzi to cynizm albo głupota.
Nie mogę już słuchać tego bełkotu w tv na temat telefonów do Budki oraz Gozdyry wątpiącej w to, że osoby niezrównoważone mogą mieć wiedzę techniczną. Student może podszywać się pod dowolny numer. Interesujący się technologią licealista też
Z racji tego, że jest coraz więcej ataków, a powiedzmy sobie szczerze, że nr telefonów są w Internecie większości ludzi, udostępniam artykuł dot. problematyki spoofingu. Proszę, abyście udostępniali, aby do jak największej ilości osób dotarła ta wiadomość.
Kolejne osoby padają ofiarami spoofingu telefonicznego. I co z tego wynika? Podszywanie się pod inną osobę nie jest niczym nowym - w mediach społecznościowych też istnieje. Należy zmusić operatorów do wprowadzenia zabezpieczeń. Jeśli tego nie zrobią zastąpią ich lepsi.
Teza: Wklepujesz w syntezator mowy frazę z groźbami, żeby nie można było rozpoznać głosu. Dzwonisz do żony, Ta to nagrywa. Publikujesz nagranie. Masz swoje 5 minut w mediach.
mly/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/583589-kto-moze-stac-za-spoofingiem-ciekawe-opinie