Kandydat Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł Kosma Złotowski (PiS) postanowił zrezygnować z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - przekazał na sesji we wtorek wiceszef PE Pedro Silva Pereira. Złotowski był jednym Polakiem, który kandydował na to stanowisko.
CZYTAJ TAKŻE: Dziś wybory przewodniczącego i wiceszefów Parlamentu Europejskiego. Kto kandyduje? Jaka jest procedura?
Pozostałe grupy polityczne zobowiązały się do poparcia kandydatów EKR, którzy ubiegają się o stanowiska wiceszefa PE i kwestora
— przekazało PAP źródło w EKR.
Po rezygnacji Złotowskiego o funkcję przewodniczącego europarlamentu ubiegają się: Roberta Metsola (EPL), Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).
Na jakich zasadach wybiera się szefa PE?
Wybór szefa PE następuje bezwzględną większością głosów ważnych, oddanych w głosowaniu tajnym, tj. 50 proc. plus jeden. Ze względu na pandemię głosowanie odbędzie się zdalnie.
Jeśli po trzech turach żadna z kandydujących osób nie zostanie wybrana, dwie z nich z największą liczbą głosów w trzeciej turze przejdą do czwartego i ostatecznego głosowania, w którym wybrana zostanie osoba, która uzyska najwięcej głosów.
Wynik pierwszej tury ma zostać ogłoszony o godz. 11, rezultat ewentualnej drugiej tury głosowania - o godz. 13; o godz. 16.30 należy oczekiwać opublikowania wyników trzeciego głosowania, jeśli będzie konieczne, a o godz. 18.30 - ewentualnego czwartego.
Osoba wybrana na przewodniczącego może następnie wygłosić przemówienie inauguracyjne, po czym przewodniczy wyborom pozostałych członków Prezydium Parlamentu (we wtorek i w środę).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/582127-kosma-zlotowski-zrezygnowal-z-kandydowania-na-szefa-pe?fbclid=IwAR1uIRSlQFdXnaGTnPu2cKVcGJgGiXqG3ysFwxcV99XCouRib5qtRiz77DQ