„Nowelizacja daje realne narzędzie kuratorowi oświaty jako organowi nadzoru pedagogicznego nad tym, co się dzieje w szkole, by sprzeciwić się wejściu do szkoły organizacji, która przedstawia dzieciom treści demoralizujące. Takie rzeczy zdarzały się w największych miastach w Polsce” - zwrócił uwagę w poranku „Siódma 9” minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, odnosząc się do sprawy nowelizacji Prawa oświatowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Powstrzymanie demoralizacji dzieci w szkołach
Minister edukacji wyjaśnił, że działania te mają na celu powstrzymanie demoralizacji dzieci w szkołach.
Kurator będzie mógł negatywnie zaopiniować organizację, otrzymując dwa miesiące wcześniej materiały i treści, które będą miały być przekazywane uczniom. To podstawowa zmiana. Drugą rzeczą jest to, że kurator będzie mógł skutecznie wnioskować o odwołanie dyrektora, jeśli ten dwukrotnie nie wykona zaleceń pokontrolnie organu nadzorującego
— podkreślił prof. Czarnek dodając, że w dużych miastach zdarzały się „organizacje, które wchodziły z edukacją seksualną typu B, demoralizującą uczniów”. Zwrócił uwagę, że jest to również kwestia plakatów, reklam i perswazji.
Chcemy, żeby tego typu edukacji seksualnej demoralizującej młodzież nie było w szkole. W szkole jest edukacja seksualna w wychowaniu do życia i rodzinie
— dodał minister.
Szef MEiN ocenił, że „wrzawa jest dowodem na to, że trafiliśmy w 10 z naszym przepisem”.
To wrzawa organizacji lewackich, neomarksistowskich, które dokonały skutecznego pochodu rewolucyjnego w wielu miejscach na uczelniach, instytucjach kultury. Ten przepis stopuje ich pochód rewolucyjny w szkołach. Jeśli nie będą mieli dostępu do dzieci i młodzieży, to nie będą mogli nimi manipulowali. Problemem jest fakt, że te organizacje nie przedstawiają materiałów. Chcemy, by rodzice mieli prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. Okaże się, że są organizacje, które demoralizują dzieci, a państwo ma obowiązek ochrony dzieci
— powiedział w audycji prof. Czarnek.
Założenia nowelizacji Prawa oświatowego
Zgodnie z nowelizacją, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.
Wzmocniono też nadzór nad szkołami i placówkami niepublicznymi. Kurator będzie mógł wydać osobie prowadzącej taką szkołę lub placówkę polecenie niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności dotyczących nadzoru pedagogicznego.
Nowelizacja wzmacnia również pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagana była opinia kuratora, zapisano, że musi być to opinia pozytywna.
Ponadto wprowadzono do ustawy katalog warunków, jakie muszą być spełnione, by organ prowadzący mógł zlikwidować szkołę lub placówkę.
Wzmocniono rolę rady pedagogicznej, wprowadzając obowiązek opiniowania przez nią arkusza organizacyjnego pracy szkoły lub placówki. Z kolei dyrektor szkoły będzie miał obowiązek poinformowania nadzoru pedagogicznego o zmianach w arkuszu organizacyjnym.
Nowela wprowadza też możliwość prowadzenia nauki zdalnej z innych powodów, niż COVID-19, o ile zawieszenie zajęć stacjonarnych trwa dłużej niż dwa dni. Chodzi o możliwość zawieszenia zajęć w przypadku: zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich i międzynarodowych; temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia, zagrażającej zdrowiu uczniów; zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną; nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
Daje też możliwość organizowania zdalnego nauczania dla uczniów objętych indywidualnym nauczaniem lub uczniów hospitalizowanych.
Rozszerzono katalog zbierania informacji w Systemie Informacji Oświatowej o zadania dotyczące działań szkoły wobec uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz zajęć rewalidacyjnych oraz dzieci z opinią o wczesnym wspomaganiu rozwoju.
Wprowadzono też zapisy, zgodnie z którymi minister edukacji i nauki umożliwienia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzanie analiz przyczyn nieobecności nauczycieli w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego lub czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, w tym monitorowania przyczyn, skali oraz cykliczności nieobecności w oparciu o dane z Systemu Informacji Oświatowej. Dane mają posłużyć też do badań, prognoz lub opracowań dotyczących nieobecności nauczycieli w pracy wskutek choroby, a także szacowania skutków finansowych zmian przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych.
wkt/PAP/Siódma9
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/582009-prof-czarnek-panstwo-ma-obowiazek-ochrony-dzieci