Sejm uchwalił w czwartek zmiany w Prawie oświatowym, wzmacniające rolę kuratora oświaty. Przeciwko noweli opowiedziały się: KO, Lewica, Koalicja Polska - PSL, Polska 2050 oraz Konfederacja. Projekt poparli posłowie PiS, dwóch posłów Kukiz‘15… i przedstawiciele Porozumienia. „Chyba przekaz się rozjechał” - żartuje sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jak tłumaczy się teraz rzecznik partii Jarosława Gowina?
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Głosowania w Sejmie. Posłowie przyjęli kilka ważnych projektów! Przepadł za to wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka
Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo oświatowe
Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 227 posłów, 214 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowało 19 posłów.
Wśród posłów, którzy poparli nowelizację było 219 posłów Prawa i Sprawiedliwości, czterech z Porozumienia, dwóch z Kukiz‘15 (Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk) oraz dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i były wiceminister sportu Łukasz Mejza.
Przeciwko zmianom w Prawie oświatowym głosowało 124 posłów Koalicji Obywatelskiej, 43 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej - PSL, dziewięciu z Konfederacji, ośmiu z Polski 2050, troje posłów z koła PPS, Stanisław Tyszka z Kukiz‘15, Zbigniew Girzyński i Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy oraz poseł niezrzeszony Ryszard Galla.
Nieporozumienie posłów z partii Gowina
Co ciekawe, po głosowaniu rzecznik koła Porozumienie Jan Strzeżek (nie jest posłem) oświadczył na Twitterze, że jego ugrupowanie jest „przeciw ‘lex Czarnek’”.
Sejm przyjął #LexCzarnek. Ustawa, która sprawi, że antyszczepionkowcy tacy jak Barbara Nowak będą decydować o wszystkim co się dzieje w Polskich szkołach. Celem tej ustawy jest formowanie młodych Polaków na podobieństwo Ministra Czarnka.
Problem w tym, że przecież posłowie Porozumienia… projekt ten poparli!
Chyba przekaz się rozjechał
Zaskoczony był również kolega z opozycji, poseł PO Arkadiusz Myrcha.
Dlaczego poparliście #LexCzarnek ?
— pytał na Twitterze, oznaczając posłów Porozumienia.
Jak więc to nieporozumienie wyjaśnia Strzeżek? Rzecznik twierdzi, że to „pomyłka” i posłowie „złożą stosowne oświadczenia do marszałek Sejmu”.
19 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu nad nowelizacją Prawa oświatowego. Wśród nich było dziewięciu posłów PiS (m.in. szef MSZ Zbigniew Rau i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro), dwoje posłów KO (Magdalena Łośko i Riad Haidar), dwóch z Konfederacji (Jakub Kulesza i wykluczony z obrad z powodu braku maseczki Grzegorz Braun), Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, Dariusz Kurzawa (KP-PSL), lider Porozumienia Jarosław Gowin, Lider Kukiz‘15 Paweł Kukiz, a także Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy.
Ustawa wzmacnia rolę kuratora oświaty
Uchwalone w czwartek przepisy określają m.in. zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach. Dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.
Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.
Zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany budzą kontrowersje. Opozycja wielokrotnie przestrzegała, że dla szkół oznaczają one upolitycznienie i powrót cenzury. Minister edukacji Przemysław Czarnek przekonywał z kolei, że nowela ma zapewnić transparentność w kwestii tego co będą prezentować w szkołach organizacje pozarządowe.
kpc/PAP/wPolityce.pl/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/581634-za-a-nawet-przeciw-porozumienie-tlumaczy-sie-z-glosowania