Wielkie zmiany w Krakowie! Władzę w drugim co do wielkości mieście w Polsce w poniedziałek straciła Platforma Obywatelska. Radni odwołali stanowiska przewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca z PO. Miastem będzie rządzić koalicja PiS-Polska 2050.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— Zmiany w Radzie Miasta Krakowa. Rafał Komarewicz nowym przewodniczącym, Artur Buszek - zastępcą
PO traci Kraków
Rafał Komarewicz został nowym przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, a nowym wiceprzewodniczącym – Artur Buszek – tak zdecydowali w poniedziałek radni podczas nadzwyczajnej sesji.
Komarewicz (prezydencki klub Przyjazny Kraków), jest politykiem Polski 2050 i pełnomocnikiem regionalnym Szymona Hołowni. Zajmie miejsce odwołanego w poniedziałek Dominika Jaśkowca (PO, klub KO). Buszek (Nowoczesna, klub KO) zaś zostaje wiceprzewodniczącym po poniedziałkowej rezygnacji Komarewicza z tej funkcji.
Decyzja radnych spowodowała, że Platforma Obywatelska, która rządziła Krakowem wspólnie z Nowoczesną i Przyjaznym Krakowem, utraciła władzę w mieście na rzecz koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Polską 2050.
Cicha zgoda Majchrowskiego
Jak wskazuje „Wprost”, krakowska koalicja z PiS może sporo kosztować partię Szymona Hołowni. Okazuje się, że miała miejsce pewna intryga - to PO, nie chcąc wypełnić swoich zobowiązań, posłużyła się argumentem przejścia do partii Hołowni Komarewicza. Po rozpadzie klubu radnych KO radni Nowoczesnej przeszli na stronę nowej koalicji, zyskując stanowisko wiceprzewodniczącego miejskiej rady. W skład nowej koalicji weszli radni PiS.
Oznacza to, że władzę w Krakowie przejęła koalicja PiS-Polska 2050.
Z doniesień „Wprost” wynika, że cichą zgodę na zmiany wydał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, którego zdenerwowały działania PO. Z kolei o zmianach miał wiedzieć Szymon Hołownia, który cały czas był w kontakcie z krakowskimi działaczami.
Zdaniem „Wprost” zmiany w Krakowie to klęska Donalda Tuska, ale też zagrożenie dla partii Szymona Hołowni, który może stracić poparcie.
wkt/wprost.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/581261-kleska-donalda-tuska-po-traci-wladze-w-krakowie