„Konfederacja jako właściciel profilu może zwrócić się z wnioskiem o zmianę decyzji. Jak polski rząd wesprzemy te działania – jeszcze dziś pismo w tej sprawie trafi do właściciela portalu” - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM. „Chyba wszystkie rządy na świecie prowadzą obecnie prace, których celem jest wprowadzenie przejrzystych mechanizmów funkcjonowania wielkich platform. Jestem przekonany, że one tylko przyspieszą na skutek takich sytuacji jak ta z profilem Konfederacji” - dodał pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Facebook usunął profil Konfederacji. Politycy oburzeni, protestuje także minister w KRPM! „Nie ma zgody na równych i równiejszych w sieci”
wPolityce.pl: Usunięcie profilu Konfederacji przez właściciela Facebooka jest bezprawne?
Janusz Cieszyński: Konfederacja jako właściciel profilu może zwrócić się z wnioskiem o zmianę decyzji. Jako polski rząd wesprzemy te działania – jeszcze dziś pismo w tej sprawie trafi do właściciela portalu.
Decyzję podjęto w ramach programu monitorowania i raportowania dezinformacji w zakresie zwalczania COVID-19, firmy podjęły już pierwsze działania, które mają temu przeciwdziałać. Słusznie?
Jeśli Facebook chce zwalczać dezinformację, można to robić poprzez oznaczanie konkretnych treści albo, w najdalej idących przypadkach, usuwanie konkretnych wpisów. Usuwanie profilu to cenzura prewencyjna i nadużywanie dominującej pozycji platformy. W kontekście tego, że na Facebooku wciąż funkcjonują inne, mające dziesiątki tysięcy fanów, profile zajmujące się wyłącznie sianiem fejków na temat pandemii narracja firmy wydaje mi się niewiarygodna.
Na czym polega nadużycie i tego rodzaju cenzura prewencyjna stosowana przez cyfrowych gigantów na terenie RP?
To jaskrawe nadużycie pozycji dominującej. Facebook nie jest prywatnym medium, które samodzielnie ustala swoją linię redakcyjną tylko platformą z niepodważalną pozycją na rynku. To przypomina sytuację, w której dostawca Internetu odciąłby nam usługę, bo nie podoba mu się to, co przeglądam w sieci. Jednocześnie ta sama firma, co niedawno przekazali opinii publicznej jej byli pracownicy, ustawiała swoje algorytmy tak, aby potęgować polaryzację w społeczeństwie. Chyba wszystkie rządy na świecie prowadzą obecnie prace, których celem jest wprowadzenie przejrzystych mechanizmów funkcjonowania wielkich platform. Jestem przekonany, że one tylko przyspieszą na skutek takich sytuacji jak ta z profilem Konfederacji.
Co w tej sprawie może zrobić polski rząd i czy są plany wzmocnienia gwarantowanej konstytucją wolności słowa?
Pracujemy wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości zarówno w kraju jak i na forum unijnym. Musimy działać mądrze, ponieważ Internet nie ma granic, a obywatele rozliczą nas nie z publikacji w Dzienniku Ustaw, a z realnego wpływu na ich życie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/580655-nasz-wywiad-cieszynski-jeszcze-dzis-pismo-do-facebooka