Polska zawsze była i będzie orędownikiem dialogu. Jesteśmy narodem ciężko doświadczonym przez historię i wielkim beneficjentem pokoju w Europie, wiemy więc, jakie rozwiązania pokojowi służą, a które propozycje są dla niego zagrożeniem – pisze dla „Rzeczpospolitej” szef MSZ Zbigniew Rau.
Minister spraw zagranicznych w artykule dla „Rz”, związanym z objęciem przez Polskę przewodnictwa w OBWE, podkreślił, że „Polska zawsze była i będzie orędownikiem dialogu”.
Popieramy każdy z istniejących formatów dialogu z Rosją: rozmowy bilateralne amerykańsko-rosyjskie dotyczące kontroli zbrojeń strategicznych; dialog na forum Rady NATO–Rosja na temat możliwości poprawy sytuacji bezpieczeństwa w Europie, wreszcie rozmowy na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o odbudowie zaufania
— zapewnił.
Wzmacniane współpracy i bezpieczeństwa
Jak zaznaczył, rozmowy te muszą jednak mieć ten sam cel: wzmacnianie współpracy i bezpieczeństwa w Europie opartego na przestrzeganiu prawa międzynarodowego.
W ocenie postępów tych rozmów będziemy się kierowali także tradycją polskiej polityki zagranicznej i jej wartościami
— napisał,
Rau wskazał, że tradycja ta nie jest „dla nas zbiorem artefaktów intelektualnych czy materialnych”, ale „odzwierciedla ona nasze polityczne doświadczenia, zmagania z imperialnymi aspiracjami sąsiadów, zagładę polskiej państwowości pod koniec XVIII wieku i walkę o jej odzyskanie, zakończoną sukcesem na początku XX wieku, doświadczenie obrony przed inwazją dwóch totalitaryzmów pod przywództwem Hitlera i Stalina w 1939 roku i pół wieku zniewolenia w okresie zimnej wojny, członkostwo w NATO i udział w integracji europejskiej”.
Jesteśmy narodem ciężko doświadczonym przez historię i wielkim beneficjentem pokoju w Europie, wiemy więc bardzo dobrze, jakie rozwiązania pokojowi służą, a które propozycje są dla niego zagrożeniem
— stwierdził szef MSZ.
W jego ocenie z polskich doświadczeń dla Europy płynie „ważna lekcja o nietrwałości rozwiązań przyjmowanych przez ‘koncerty mocarstw’, za plecami narodów, których dotyczą”.
Z podobnych powodów sprzeciwiamy się propozycjom zmierzającym de facto do powrotu do koncepcji stref wpływów
— podkreślił.
Europy nie stać na kolejne błędy
Rau ocenił, że w ostatnich 200 latach doznaliśmy wielu porażek, miliony Europejczyków zapłaciły za to cenę najwyższą, a Europy nie stać na kolejne błędy.
Wiemy dziś jedno – bezpieczeństwo jest niepodzielne wówczas, gdy prawa człowieka i prawa narodów cieszą się takim samym poziomem gwarancji, a aby to osiągnąć, niezbędne jest przestrzeganie prawa międzynarodowego, współpraca i dobra wola. Polsce nigdy jej nie zabraknie
— podsumował.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/580591-rau-jestesmy-narodem-ciezko-doswiadczonym-przez-historie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.