Polska jest wdzięczna organizacji „Memoriał”; sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wydanego przez rosyjski sąd najwyższy nakazu likwidacji tego stowarzyszenia.
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Przychylił się tym samym do wniosku tamtejszej prokuratury generalnej w sprawie likwidacji stowarzyszenia, jego regionalnych oddziałów i „innych strukturalnych organizacji”. Według sądu stowarzyszenie Memoriał naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach.
Polska jest wdzięczna organizacji „Memoriał”, która przez lata przyczyniła się do odkrywania prawdy o sowieckich zbrodniach na wielu narodach, w tym na Polakach
— napisał prezydent po południu na Twitterze.
Jak podkreślił, „Memoriał: nie bez przyczyny nazywany jest „sumieniem Rosji”, a „sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować”.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka „Memoriał” - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.
„Obraza pamięci ofiar Gułagu”
Jako „obrazę pamięci ofiar Gułagu” określiła Marie Struthers, dyrektor Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Centralną, wtorkowa decyzję Sądu Najwyższego Rosji, nakazującą likwidację stowarzyszenia Memoriał, badającego zbrodnie stalinowskie i broniącego praw człowieka.
Międzynarodowy Memoriał to szanowana organizacja praw człowieka, która stale pracowała nad dokumentowaniem okrucieństw i represji politycznych w czasie rządów Józefa Stalina i innych sowieckich przywódców. Zamykając tę organizację, rosyjskie władze obrażają pamięć milionów ofiar Gułagu
— oświadczyła.
Zamknięcie Memoriału to bezpośredni atak na prawo do wolności wypowiedzi i zrzeszania się. Wykorzystanie przez władze ustawy o „zagranicznych agentach” w celu rozwiązania tej organizacji jest wyraźnym atakiem na społeczeństwo obywatelskie, którego celem jest wymazanie narodowej pamięci o represjach państwa. Decyzję o zamknięciu Memoriału należy natychmiast cofnąć
— dodała przedstawicielka Amnesty International, międzynarodowej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka „Memoriał” - powstał w 1989 roku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Organizacja ta od ponad 30 lat zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków.
Występując o zamknięcie tej organizacji odkłamującej historię Rosji, rosyjska prokuratura generalna argumentowała, że Memoriał wielokrotnie łamał prawo dotyczące „zagranicznych agentów”, niewłaściwie oznaczając swoje materiały internetowe i drukowane publikacje. Za „zagranicznego agenta” Memoriał został uznany w 2016 roku.
Równolegle z wnioskiem do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej o likwidację Memoriału w Moskiewskim Sądzie Miejskim, prokuratura w Moskwie złożyła wniosek o likwidację Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał, jego siostrzanej organizacji, które upublicznia przypadki łamania praw człowieka i prowadzi wykaz więźniów politycznych w Rosji. Sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach.
Reakcja MSZ Czech
MSZ Czech potępiło we wtorek decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego o likwidacji stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem stalinowskich zbrodni i broniącego praw człowieka. To „symbol represji przeciw społeczeństwu obywatelskiemu oraz braku niezależnego sądownictwa” w Rosji - ocenił resort w oświadczeniu.
Zdaniem władz czeskich, likwidując Memoriał, Rosja zadała cios przede wszystkim swoim obywatelom.
Żadne społeczeństwo nie przetrwa długo, opierając swoją historię na kłamstwach
— podkreślono.
Sąd Najwyższy Rosji, który we wtorek nakazał likwidację Memoriału, uznał, że stowarzyszenie naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach. Przedstawiciele organizacji zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji.
Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka „Memoriał” - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.
Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka, prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/579742-prezydent-duda-polska-jest-wdzieczna-organizacji-memorial