Porównywanie obecnego budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z budżetem KPRM w 2015 r., kiedy to Kancelaria realizowała zdecydowanie mniej zadań i była mniejszym urzędem, jest nieadekwatne - poinformowało w sobotę Centrum Informacyjne Rządu.
Jak brzmi oświadczenie CIR, od 2015 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów realizuje znacznie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej. W ostatnich latach do KPRM włączone zostały piony: europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz cyfryzacji z byłego Ministerstwa Cyfryzacji, a Kancelaria jest też ośrodkiem koordynacji Narodowego Programu Szczepień - zaznaczyło Centrum. Przypomniało też, że na 2021 r. dodatkowo uwzględniono w budżecie dotacje, które w głównej mierze dotyczą kwestii pomocy dla osób niepełnosprawnych.
Nieporównywalna skala zadań nie pozwala porównywać budżetu urzędu w różnych latach - podkreśliło CIR. Centrum wymienia zmiany, jakie zaszły w KPRM w trakcie ostatnich sześciu lat, w wyniku których do realizowanych zadań doszły nowe, których wcześniej nie było, a „urząd realizuje zdecydowanie więcej zadań niż kiedykolwiek wcześniej”.
Co zostało włączone do KPRM?
W ubiegłym roku do KPRM włączone zostały piony: europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz cyfryzacji z byłego Ministerstwa Cyfryzacji; Kancelaria Prezesa Rady Ministrów to również ośrodek koordynacji walki z pandemią COVID-19 oraz Narodowego Programu Szczepień - przypomniało CIR.
W związku z tym niemożliwe jest porównywanie obecnego budżetu urzędu z budżetem KPRM w 2015 roku, kiedy to Kancelaria realizowała zdecydowanie mniej zadań i była mniejszym urzędem - podkreśliło Centrum.
Jak zaznaczyło, ze zwiększonego budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie sfinansowana dotacja celowa dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na realizację zadań wspierających proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Dotacja w wysokości 200 mln zł stanowi ponad 93 proc. całej kwoty zwiększającej obecny budżet KPRM - podkreśliło CIR.
Dlatego - według Centrum - porównywanie budżetów urzędu z dwóch różnych okresów jest nierzetelne i nieadekwatne. Wielkość urzędu, liczba realizowanych zadań, reagowanie na zupełnie inne wyzwania – wszystko to sprawia, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w 2021 roku jest zupełnie innym urzędem, niż była w roku 2015. Dlatego nie można porównywać budżetów z tych dwóch różnych okresów - oświadczyło CIR.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/578539-cir-reaguje-na-burze-ws-budzetu-kancelarii-premiera