Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Głównym tematem spotkania jest przyszłość inicjatywy w kontekście przygotowania na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie. W czwartek szef polskiego rządu będzie uczestniczył w szczycie UE.”Będziemy rozmawiali o bardzo poważanych problemach związanych z kryzysem gospodarczym, o kwestiach związanych z inflacją” - powiedział dziennikarzom przed wyjazdem premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Podkreślił, że Polska chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zastosowanie zerowego VAT-u - wyjaśnił, że chodzi o artykuły żywnościowe pierwszej potrzeby, na które obecnie obowiązuje VAT pięcioprocentowy.
Premier Morawiecki już jest w Brukseli
Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa obejmująca wschodnich sąsiadów UE - Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem zainaugurowanej w 2009 roku inicjatywy, której pomysłodawczynią była Polska, wspierana przez Szwecję, jest pogłębianie więzi politycznych i integracja gospodarcza z sześcioma wymienionymi krajami.
W środowym spotkaniu nie wezmą jednak udziału przedstawiciele władz Białorusi; w czerwcu Mińsk zawiesił swój udział w Partnerstwie Wschodnim. Na zakończenie szczytu planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.
Polska konsekwentnie prowadzi działania mające na celu realizację strategicznych założeń Partnerstwa Wschodniego, dostrzegając w nim instrument służący jak najbliższej integracji krajów regionu z Unią Europejską. Za priorytet uważa wzmacnianie stosunków gospodarczych Unii Europejskiej i jej państw członkowskich ze wschodnimi sąsiadami, ich stopniowe zbliżanie do wspólnego rynku, a także współpracę sektorową, której rezultaty będą odczuwalne dla obywateli
— podkreślił przed wylotem rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak dodał, Polska pozytywnie ocenia utworzenie Stowarzyszonego Trio (Ukraina, Gruzja i Mołdawia), a także wspiera europejskie aspiracje tych państw.
W przypadku Białorusi, która zawiesiła swoje członkostwo w Partnerstwie Wschodnim, szczególnie istotna jest współpraca ze społeczeństwem obywatelskim oraz opozycją demokratyczną
— zaznaczył rzecznik rządu.
Müller wskazał też, że w ocenie Polski o przyszłości Partnerstwa Wschodniego należy myśleć strategicznie i być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie.
Coraz bardziej agresywna polityka Rosji, wydarzenia na Białorusi i na Kaukazie Południowym wymagają przywiązywania coraz większej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego kluczową kwestią w nadchodzących latach będzie zdefiniowanie szeroko rozumianego wymiaru bezpieczeństwa w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego
— ocenił.
Zwrócił też uwagę, że państwa Partnerstwa Wschodniego znajdują się wśród głównych beneficjentów polskiej współpracy rozwojowej.
W ramach wspólnej walki z pandemią Covid-19 oraz jej skutkami społecznymi i gospodarczymi, Polska podjęła się także roli koordynacyjnej w dystrybucji szczepionek przekazywanych przez państwa członkowskie UE dla państw Partnerstwa Wschodniego
— zaznaczył Müller.
Dzień po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli zaplanowane jest posiedzenie Rady Europejskiej, na którym Polskę reprezentował będzie premier Morawiecki.
Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił niedawno, że Rada Europejska skoncentruje się na sześciu tematach: sytuacji pandemicznej, zarządzaniu kryzysowym, cenach energii, bezpieczeństwie i obronności, zewnętrznych aspektach migracji i relacjach zewnętrznych.
Szczyt w Brukseli
Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z przywódcami państw Partnerstwa Wschodniego. W czwartek zaplanowano m.in. sesję roboczą Rady Europejskiej.
Morawiecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie o ten wyjazd powiedział:
Będziemy rozmawiali o bardzo poważanych problemach związanych z kryzysem gospodarczym. Ta inflacja została spowodowana przez szantaż gazowy Gazpromu i Rosji. Druga przyczyna to kwestia nieracjonalnej polityki klimatycznej UE i o tym także będę rozmawiał
— zapowiedział Morawiecki.
Propozycja nowego rozwiązania
Zapewnił także, że zaproponuje nowe rozwiązanie. Wyjaśnił, że chodzi kwestię ceny uprawnień do emisji CO2, która wzrosła ponad trzykrotnie przez ostatni rok.
Porównując okres ostatnich czterech lat ten wzrost jest ponad dziesięciokrotny
— dodał. Ocenił, że wzrost cen emisji CO2 przekłada się na wzrost kosztów energii, a to przekłada się na wzrost cen towarów i produktów.
Będzie zgoda na zastosowanie zerowego VAT-u?
Premier poinformował też, że zwrócił się do Komisji Europejskiej o to, by Polska mogła zastosować zerowy podatek VAT. Zapowiedział, że będzie pytał o tę kwestię przewodniczącą Komisji Europejskiej, a także innych komisarzy.
Stwierdził, że dopuszczenie „takiego wyjątku pozwoli Polsce - kosztem własnego budżetu - obniżyć VAT na wszystkie artykuły żywnościowe pierwszej potrzeby”, a w „szczególności te, na które dziś jest nałożony VAT pięcioprocentowy”.
Na te artykuły VAT obniżymy do zera i dzięki temu będzie niższa inflacja i będzie więcej pieniędzy w portfelach obywateli
— powiedział Morawiecki.
Poinformował również, że będzie chciał rozmawiać „o sprawach związanych z sytuacją gospodarczą w Europie, z migracjami od południa Europy, które wywołują bardzo wiele kontrowersji i żądania w polityce azylowej”.
My na zmiany w naszej polityce azylowej na pewno się nie zgodzimy. Nie damy sobie narzucić jakichkolwiek rozwiązań azylowych zewnętrznych
— oświadczył.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/578121-premier-w-brukseli-podniose-kwestie-min-zerowego-vat-u