Czy Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja powinny myśleć o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych? Czy podobne plany powinny snuć Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe? Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie w tej sprawie.
Rezultaty są bardzo ciekawe. Okazuje się, że wspólna lista Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Konfederacji mogłaby liczyć zaledwie na 37 proc. głosów. To mniej, niż samodzielny wynik Prawa i Sprawiedliwości, które w równoległym, standardowym badaniu zdobyło 38 proc. Sojusz PiS z Konfederacją zdaje się więc odstraszać znaczną część wyborców prawicowych z obu ugrupowań.
Sojusz KO, Polski 2050 i PSL-u wypada nieco lepiej: zdobywa 38 proc. głosów, czyli o 1 punkt mniej niż zsumowany wynik tych trzech partii. Taki wynik oznaczałby, że opozycja dostałaby więcej mandatów niż gdyby poszczególne partie startowały samodzielnie. Warto jednak zwrócić uwagę na wysoki wynik Lewicy w takim scenariuszu. Można sądzić, że również porozumienie wyborcze opozycji byłoby trudne do przyjęcia dla niektórych wyborców. Wspólna lista Tuska, Hołowni i Kosiniaka-Kamysza nie uzyskuje także takiej przewagi nad PiS, która gwarantowałaby jej pewne zwycięstwo.
Badanie potwierdza, że budowanie szerokich koalicji niesie ze sobą zarówno pewne szanse, ale także i spore ryzyka, i nie zawsze się opłaca. Ryzyka dotyczą przede wszystkim wielkich obozów politycznych, takich jak PiS, które same w sobie obejmują szerokie spektrum wyborców.
Poniżej, dla porównania, wyniki poszczególnych partii z równoległego badania:
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1054 osób w dniach od 26 do 29 listopada 2021 roku.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/576565-sondaz-czy-wspolna-lista-pis-u-i-konfederacji-mialaby-sens