Przedstawiciele klubu KO pójdą na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, bo konsultacje w sprawach bezpieczeństwa między rządem a opozycją powinny być czymś stałym - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.
CZYTAJ TEŻ:
Spotkanie w Kancelarii Premiera
Na spotkanie do KPRM, jak wynika z informacji PAP, pójdą dwaj wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej: szef klubu KO - Borys Budka oraz Tomasz Siemoniak.
Morawicki zaprosił na poniedziałek na ok. godz. 15 przedstawicieli klubów opozycyjnych; spotkanie ma dotyczyć identyfikowanych zagrożeń geopolitycznych pochodzących ze wschodu – wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.
Jako Koalicja Obywatelska i Platforma Obywatelska zawsze uznawaliśmy, że sprawy bezpieczeństwa mają najwyższy priorytet, dlatego na tym spotkaniu będziemy i czekamy na poważną informację, która należy się tylko opozycji, ale całemu polskiemu społeczeństwu
— powiedział dziennikarzom sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, pytany o inicjatywę Morawieckiego.
Złośliwości w kierunku rządzących
Kierwiński dodał, że może dziwić nagły tryb zwoływania spotkania, bo takie kontakty między rządem i opozycją w sprawach bezpieczeństwa powinny być czymś stałym, a nie realizowanym tylko wtedy, gdy „premierowi wszystko wypada z rąk”.
Przez ostatnie miesiące nie było żadnej chęci rozmowy pana premiera Morawieckiego z opozycją, pan premier zajmował się głównie atakowaniem opozycji
— przypomniał Kierwiński.
Zobaczymy, co pan premier Morawiecki powie, bo ja mam nieodparte wrażenie, że ta nagła chęć współpracy z opozycją wynika tylko i wyłącznie z problemów wewnętrznych PiS, z problemów sondażowych i z bałaganu, jaki wokół siebie robią
— mówił sekretarz generalny PO.
Wygląda na to, powtarzał, że spotkanie mamy dlatego, że „PiS nie radzi sobie z żadnym z problemów”, ani z pandemią, ani z inflacją, ani z kryzysem granicznym.
Jak trwoga to do opozycji
— powiedział.
Dobrym standardem powinno być, podkreślał Kierwiński, że jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa rządzący informują opozycję i społeczeństwo o tym, co się dzieje.
Za PiS takie standardy nie obowiązują, ale może coś się zmieni
— powiedział.
Co z resztą opozycji?
Zawsze pozytywnie odpowiadamy na zaproszenia na różnego rodzaju spotkania ponadpolityczne. W tym spotkaniu wezmą udział wiceprzewodniczący koła poselskiego Krzysztof Bosak oraz poseł Janusz Korwin-Mikke
— poinformował PAP przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.
Przede wszystkim będziemy chcieli usłyszeć od premiera Morawieckiego, jaka jest wizja rządu na sytuację geopolityczną. Od zawsze promujemy koncepcję polityki wielowektorowej, niezamykania się tylko na jeden scenariusz, a budowania relacji z różnymi ośrodkami geopolitycznej siły.
Według Kuleszy, „poleganie tylko i wyłącznie na jednym sojuszu już nie raz skończyło się dla Polski nie najlepiej”.
Po ekspresowym tourze krajoznawczym, który premier odbył w ostatnich sześciu dniach odwiedzając jedenaście państw, nie mamy wątpliwości, że jest to pewnego rodzaju PR-owa inscenizacja mająca pokazać, że Mateusz Morawiecki rozmawia z najważniejszymi o najważniejszych sprawach Europy. Pan premier powinien się za tę robotę zabrać już bardzo dawno, trzy miesiące temu. A w tej chwili, to mamy nadzieję, że dowiemy się, jakie ustalenia tam zapadły
— powiedziała PAP posłanka Gill-Piątek, która na spotkaniu z premierem ma reprezentować koło Polska 2050.
Według niej, spotkanie to ma być „częściowo niejawne”.
Taką informację dostaliśmy, więc nie będziemy mogli się podzielić, czy skomentować tego, co na tym spotkaniu usłyszymy
— zauważyła. Zapowiedziała też, że będzie pytała m.in. o sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej.
Nie chodzi o to, żeby sobie pogadać na takich konsultacjach z premierem, ale żeby dowiedzieć się czegoś konkretnego, a także, żebyśmy jako opozycja mogli ewentualnie coś podpowiedzieć. Mam nadzieję, że pan premier przyjdzie przygotowany z jeszcze jednego ważnego tematu: czy Polska w tej chwili rozmawia ze swoimi partnerami w Unii Europejskiej i w NATO na temat ewentualnego zaostrzenia sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej
— zaznaczyła Gill-Piątek.
Koło Porozumienie Jarosława Gowina będzie reprezentować na spotkaniu posłanka Magdalena Sroka.
Dzisiaj będę reprezentować Koło Parlamentarne Porozumienie na spotkaniu u premiera Morawieckiego. To dobrze, że rząd chce rozmawiać z opozycją, ale mam nadzieję, że to spotkanie w przeciwieństwie do tych z zeszłego tygodnia przyniesie jakieś konkretne ustalenia
— napisała wiceprezes i rzeczniczka partii na Twitterze.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Szef rządu w minionym tygodniu rozmawiał z europejskimi liderami o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, w tym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Objazd po Europie rozpoczął w minioną niedzielę i do piątku odwiedził 9 stolic i spotkał się z 11 europejskimi przywódcami, m.in. premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. - w październiku, prawie 7,7 tys. - wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Konstytucja nie pozwala na kolejne przedłużenie stanu wyjątkowego.
Podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Przyjęta przez Sejm ustawa umożliwia wprowadzenie - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej - zakazu przebywania na szczególnie narażonych obszarach przy linii wschodniej granicy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/575950-kierwinski-potwierdza-ko-pojdzie-na-spotkanie-z-premierem