4 dni – 7 wizyt – 9 przywódców europejskich. Od wczesnego rana do późnej nocy ciężko pracujemy nad bezpieczeństwem Polski i całej Europy - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. W środę wieczorem szef rządu wrócił do kraju po wizytach we Francji i Słowenii, a w czwartek rano udaje się do Niemiec.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: UJAWNIAMY. Znamy szczegóły strategii dyplomatycznej premiera! „Chodzi o to, aby utrzymać jedność europejską”
CZYTAJ TAKŻE: Premier: „Reżim Łukaszenki odbił się od wschodniej granicy UE”; „Mamy przygotowaną drabinkę eskalacyjną wobec Białorusi”
Ofensywa dyplomatyczna premiera
Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także na Węgrzech z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.
W środę rano premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu szef polskiego rządu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą.
W czwartek premier udaje się z wizytą do Niemiec, gdzie spotka się m.in. z kanclerz Angelą Merkel.
Kryzys na granicy
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/575421-dyplomatyczna-ofensywa-premiera-4-dni-7-wizyt