„To jest atak białoruskiego reżimu na odcinek granicy wspólnoty, którym zarządza Polska i za którego ochronę odpowiadają polskie władze. I Polska, jako państwo członkowskie, swoje obowiązki realizuje” - podkreśla w rozmowie z Jackiem Karnowskim i Marcinem Wikło na łamach tygodnika „Sieci” prezydent Andrzej Duda. Redakcja portalu wPolityce.pl prezentuje 10 najciekawszych fragmentów wywiadu.
CZYTAJ TAKŻE:
1. Rozmowy z żołnierzami na granicy
Ich motywacja jest jednoznaczna, oni służą Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza granica jest atakowana, rozkaz jest czytelny, strzec jej i wspomagać Straż Graniczną. Każdy zna swoje obowiązki, jest przygotowany. Tyle można było usłyszeć od żołnierzy.
2. „Oczywiście, że wygrywamy”
W znaczeniu obrony granicy oczywiście, że wygrywamy. Dzięki odpowiedzialności i męstwu polskich funkcjonariuszy Policji, Służby Granicznej, dzięki żołnierzom Wojska Polskiego wytrzymamy i nie pękniemy. Naszej granicy nie udało się fizycznie przełamać. A mówimy przecież o długim odcinku, kilkusetkilometrowym. Oczywiście pojedyncze przypadki przedarcia się nie są wykluczone, ale szlaku nie ma. Tam, gdzie następują ataki kilkuset czy nawet kilku tysięcy osób, powstrzymujemy je.
3. Poważne podejście do zobowiązań
Jesteśmy poważnym państwem, które poważnie podchodzi do swoich zobowiązań międzynarodowych. Chronimy przecież zewnętrzną granicę UE. Nasi strażnicy czy żołnierze kontaktujący się z migrantami, którzy już zdołają się przedrzeć na polskie terytorium, relacjonują jednoznacznie: ci ludzie nie idą do Polski. Choć sytuacja dzieje się na naszym terenie, to w tym samym stopniu dotyczy naszych partnerów wewnątrz Unii.
4. Reakcja Zachodu
Liberalno-lewicowi politycy pięknymi słowami, ale ze skwaszonymi minami ogłaszają dzisiaj, że Polska realizuje swoje zobowiązania członkowskie. Muszą tak mówić, bo tego domagają się ich społeczeństwa. Ludzie widzą nasze zaangażowanie, a jednocześnie mają dosyć presji migracyjnej. Nic dziwnego, że gdy w swoich telewizjach słyszą, że ci wszyscy ludzie wybierają się do ich krajów, to mówią: Polacy, brońcie granicy!
5. „Muszę pilnować interesów polskiego państwa”
Jestem katolikiem, osobą wierzącą, rozumiem zasady moralne, o których jest tutaj mowa, ale jestem także prezydentem RP wybranym przez moich rodaków i przede wszystkim muszę pilnować interesów polskiego państwa i przestrzegania przez nasz kraj prawa międzynarodowego.
6. Rada Bezpieczeństwa Narodowego
Trudno o poważnych sprawach rozmawiać z ludźmi, którzy jeszcze niedawno biegali po granicy i przeszkadzali polskim funkcjonariuszom w wykonywaniu ich obowiązków, którzy atakowali w mediach oraz w polskim parlamencie żołnierzy służących na granicy. (…) Do ewentualnej decyzji o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego potrzebna jest jednak dalsza obserwacja zachowania polityków opozycji. Muszą oni zrozumieć, że sprawa ta to nie pole do politycznej gry, że po takim spotkaniu nie można wyjść i się popisywać. (…) To poważna rozmowa o poważnych sprawach. I ja takiego poważnego i odpowiedzialnego podejścia oczekuję. Nic więcej.
7. Działania Tuska
Pan Tusk dzisiaj nie ponosi żadnej odpowiedzialności za polskie sprawy. Żadnej funkcji w Polsce nie pełni. Może więc mówić i pisać, co chce. Obserwując jednak jego poczynania w ciągu ostatnich miesięcy, te daremne próby wstrząsania polską sceną polityczną i tzw. przewracania stolika, ma się nieodparte wrażenie, że w czasie długiego pobytu za granicą pan Tusk stracił zdolność rozumienia polskiej rzeczywistości.
8. Obecność dziennikarzy na granicy
Obecność kamer i aparatów powodowała, że natychmiast zaczęli ciągnąć tam kompletnie nieodpowiedzialni ludzie.(…) Oczekuję rzetelnego i uczciwego przekazu. Mam nadzieję, że tak będzie. Specjalna ustawa ma kwestię bezpieczeństwa, także dziennikarzy, na tym terenie uporządkować. Warunki do pracy więc będą, a ja chciałbym w polskich mediach słyszeć prawdę, kto tutaj jest napastnikiem, a kto swojej ziemi broni.
9. Rozmowy Merkel - Łukaszenka
Nikt poważny od czasu, gdy reżim Łukaszenki sfałszował wybory na Białorusi, nie traktował go jako demokratycznie wybranego prezydenta. Był traktowany jako uzurpator, i to w dodatku taki, który prześladuje własny naród. Teraz pojawiły się informacje, że pani kanclerz Merkel z nim rozmawiała. Przyznam, że wywołało to nasze głębokie zdumienie. (…) My nie uznamy wyników żadnych rozmów ani nie dostosujemy się do oczekiwań sformułowanych podczas dyskusji, w której nie uczestniczymy. To jest moje bardzo jednoznaczne stanowisko
10. Kto wygra trzecią kadencję prezydencką dla ZP?
Często jestem o to pytany, zawsze mam taką samą odpowiedź. Do końca mojej kadencji zostały ponad trzy lata. Czy ktokolwiek w roku 2011 wyobrażał sobie, że kandydatem w roku 2015, i to takim, który zwycięży, będzie Andrzej Duda? Być może kandydatem w 2025 r. będzie ktoś, kto jeszcze dzisiaj jest na obrzeżach polityki albo jeszcze go w polityce nie ma wcale.
Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 22 listopada br., także w formie e-wydania – polecamy tę formę lektury, wystarczy kliknąć: http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
wkt/”Sieci”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/575031-top-10-cytatow-z-wywiadu-prezydenta-dudy-dla-sieci