Chcieliśmy dać polskim pogranicznikom mechanizmy, które sprawiłyby, że czuli by się bezpiecznie; jak żeście się zachowali, jakie składaliście wnioski? - pytał Piotr Kaleta (PiS). To przez was musimy pokazywać, że po raz kolejny nie zdaliście egzaminu z odpowiedzialności za państwo - odpowiadał Tomasz Szymański (KO).
Sejm zajmuje się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.
Wsparcie dla mundurowych
Piotr Kaleta (PiS) podczas debaty sejmowej wskazywał, że najważniejszym zadaniem dla funkcjonariuszy jest przeżyć po to, „aby później móc ochraniać polską granicę, ochraniać bezpieczeństwo naszych obywateli”
Siedzimy w wygodnych poselskich fotelach, w ciepłym pomieszczeniu polskiego parlamentu, a tam na polsko-białoruskiej granicy znajdują się w tej chwili ludzie, którzy bronią naszej ojczyzny i bronią naszego bezpieczeństwa
— powiedział.
Dzisiaj mam takie wrażenie, że pod osłoną nocy (…) nie macie odwagi żeby pokazać prawdziwe oblicze, jak traktujecie tych ludzi, którzy na granicy strzegą naszego bezpieczeństwa. Cześć i chwała wam szanowni polscy mundurowi. To jest wspaniałe co robicie, że chronicie nas wszystkich, tych wszystkich ludzi, którzy nawet was tak haniebnie i podle obrażają, że nie robicie z tego powodu jakiejś selekcji, chronicie nas wszystkich
— mówił.
Dodał, że na wtorkowym posiedzeniu komisji (AiSW - PAP) „chcieliśmy dać polskim pogranicznikom takie mechanizmy, które sprawiłyby, że to oni czuliby się bezpiecznie, że to oni mogliby czuć, że polscy parlamentarzyści stają niejako ramię w ramie razem z nimi. Jak się żeście zachowali? Jakie składaliście wnioski, poprawki?” - pytał.
Oskarżenia opozycji
Tomasz Szymański (KO) z mównicy sejmowej podziękował „wszystkim służbom mundurowym, które w imię racji stanu, bezpieczeństwa polskich obywateli, integralności granic narażają zdrowie i życie, są na posterunku”.
Mimo tego, tych pięknych państwa zapowiedzi o tym, że jesteśmy doskonale przygotowani, logistyka w pełni działa, wiemy, że mają podstawowe problemy z ekwipunkiem, z ciepłą herbatą, ze spaniem w normalnych warunkach. To jest podstawowy problem, o którym powinniśmy dyskutować
— mówił.
Po raz kolejny nie zdaliście egzaminu, to przez was musimy debatować w nocy i pokazywać Polkom i Polakom, że nie zdaliście po raz kolejny egzaminu z odpowiedzialności za państwo, za Polskę i Polaków
— dodał.
Wskazał, że podstawowym zarzutem w stosunku do rządu „jest całkowita ignorancja i brak działań dyplomatycznych, które powinny być priorytetem dla nas wszystkich”.
To z pominięciem was rozmawiają przywódcy europejscy, żeby próbować zażegnać ten konflikt. Was nie ma przy tych rozmowach
— mówił.
Na wtorkowym posiedzeniu komisji AiSW klub Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, wskazując na wątpliwości natury konstytucyjnej. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji komisji.
Projekt zakłada umożliwienie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.
Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG. Pozostałe zmiany zakładają m.in. zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz możliwość uzyskania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/574357-posel-pis-do-opozycji-jak-zescie-sie-zachowali