Tzw. ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to przez ostatnie lata zmieniamy - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Podkarpacie, Lubelszczyzna i Podlasie rozwijają się niezwykle dynamicznie, a Via Carpatia jest dla tych regionów i całej Polski wielką szansą rozwojową.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezydent mówił w TVP Info o Kongresie 590, który odbywał się w czwartek i piątek w Rzeszowie i wręczonych podczas kongresu Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Zauważył, że tzw. ściana wschodnia, czyli województwa położone przy wschodniej granicy, przez lata była zaniedbywana, gorzej skomunikowana, trudniej się tam prowadziło działalność gospodarczą, a młodzież stamtąd wyjeżdżała.
My to zmieniamy w ciągu ostatnich lat. Cieszę się, że zaczęła się budowa Via Carpatia. Dziś prawie na całej długości tej drogi toczą się roboty budowlane. To będzie skrzyżowanie z najważniejszymi arteriami Europy w kierunkach biegnących wschód - zachód. Ona jest dla mnie wielką szansą rozwojową, ale to jest element szerokiego programu Trójmorza, gdzie spinamy państwa bałtyckie UE z państwami Unii, które leżą nad Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim
— podkreślił Duda.
Dodał, że idea Trójmorza jest wielkim program rozwoju naszej części Europy.
Gdyby Kongres 590 zdołał zogniskować uwagę także naszych partnerów z krajów Trójmorza, za którymi idą nasi wielcy partnerzy, bo przecież Stany Zjednoczone, Niemcy są partnerami Trójmorza. Rozmawiamy nt. partnerstwa z Japonią
— mówił prezydent.
Zaznaczył, że Polska jest sercem Trójmorza pod względem geograficznym, ale także jest największym krajem.
Nadrabiamy zaległości dając tym samym wielką szansę inwestycyjną
— powiedział.
Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że niezwykle ważne jest tworzenie w Polsce tworzenie centrów badawczo-rozwojowych i wymyślanie polskich innowacji, abyśmy nie byli tylko „montownią” techologii z zewnątrz.
W czwartek w Rzeszowie wręczono Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W kategorii lider małych i średnich przedsiębiorstw zwyciężyła firma meblowa Nawrocki. Z kolei w kategorii narodowy sukces nagrodę otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol.
KGHM Polska Miedź zwyciężyła w kategorii międzynarodowy sukces, a PKN Orlen - w kategorii odpowiedzialny biznes.
W kategorii firma rodzinna nagrodę otrzymała firma AMZ-KUTNO, która specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych do samochodów użytkowych, m.in. karetek.
Dwie dodatkowe kategorie to badania+rozwój oraz STARTUP_PL. W pierwszej w tym roku nagrodę otrzymał Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. W drugiej zwyciężyła firma Sunroof Technology, która oferuje swoje usługi oraz produkty w branżach: energetyki odnawialnej, budowlanej oraz usług IT.
Indywidualną nagrodę gospodarczą otrzymał w tym roku prezes firmy Pronar Sergiusz Martyniuk. Pronar produkuje m.in. ciągniki i maszyny rolnicze.
Dodatkową nagrodę specjalną - za utrzymanie stabilności systemu bankowości w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2 prezydent przyznał prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu.
Prezydent: Inflacja nie jest tylko problemem Polski
Inflacja nie jest tylko problemem Polski; jak rozmawiam z prezydentami państw Europy Środkowej, wszyscy mówią to samo: boom w budownictwie, wzrastające ceny energii - zauważył w piątek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że sytuację uda się opanować.
W wywiadzie w TVP Info prezydent odniósł się do inflacji i kolejnej podwyżki stóp procentowych. W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc.
Jak mówił Andrzej Duda, podniesienie stóp musiało być trudną decyzją.
Z jednej strony trzeba starać się ograniczyć inflację – a to jest jeden z najważniejszych środków w ograniczeniu inflacji - i uatrakcyjnić lokowanie pieniędzy w sektorze bankowym, z drugiej strony, wiele osób, rodzin ma kredyty mieszkaniowe. To są bardzo trudne decyzje, które Rada Polityki Pieniężnej musi podejmować
— powiedział Andrzej Duda.
Jak dodał, na początku pandemii straszono nas, że system bankowy się zawali.
Dzięki mądremu, rozsądnemu działaniu NBP, mądrze prowadzonej polityce przez prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego nic w tym zakresie nie miało miejsca
— stwierdził prezydent.
Zwrócił uwagę, że w czasie lockdownów państwo przeznaczyło 200 mld zł na pomoc dla przedsiębiorców.
Wypłacaliśmy jako państwo miliard zł dziennie do rąk przedsiębiorców. Te pieniądze uratowały miejsca pracy. Dzięki temu, jak rozmawiam z przedsiębiorcami, za każdym razem praktycznie słyszę: tak, otrzymaliśmy pomoc, przetrwaliśmy dzięki wsparciu, ale też mnóstwo pieniędzy znalazło się na rynku. Gdzieś te pieniądze są inwestowane. W moim przekonaniu stąd m.in. ten boom na rynku nieruchomości
— ocenił prezydent.
Dodał, że chciałby, by polscy przedsiębiorcy nie bali się zainwestować pieniędzy w swoje firmy, stworzyć następne miejsca pracy, przede wszystkim dla pracowników wysokowykwalifikowanych.
To moim zdaniem może być elementem ściągającym do nas z powrotem młodych ludzi, którzy wyjechali za granicę, tam zdobyli doświadczenie. Stwórzmy takie warunki, żeby były dla nich zachęcające do powrotu do Polski
— powiedział Duda.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/572923-prezydent-tzw-sciana-wschodnie-byla-zaniedbywana