Sędzia sądu administracyjnego powołany do sprawowania urzędu przez Prezydenta RP jest polskim i europejskim sędzią także wówczas, gdy procedura poprzedzająca jego powołanie mogła być dotknięta wadami - wynika z czwartkowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Komunikat NSA
O stanowisku NSA w kwestii powołania sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie poinformowano w czwartek po południu w komunikacie wydziału informacji sądowej na stronie NSA.
Jak przekazano w komunikacie, NSA rozpoznając skargi kasacyjne w sprawach podatkowych zajął stanowisko ws. oświadczenia, które złożył jeden z sędziów rozpoznających te sprawy. Jak podkreślono jest to sędzia powołany przez „obecną Krajową Radę Sądownictwa”.
Sędzia sądu administracyjnego powołany do sprawowania urzędu przez Prezydenta RP jest sędzią Rzeczypospolitej Polskiej i sędzią europejskim w rozumieniu art. 2 i art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 6 ust. 1-3 TUE w związku z art. 47 Karty Praw Podstawowych, a także art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, także wówczas, gdy procedura poprzedzająca jego powołanie mogła być dotknięta wadami
— głosi przyjęte przez NSA stanowisko.
Sąd podkreślił też, że wydając to stanowisko miał na uwadze treść (…) Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym sąd rozpoznając skargę kasacyjną bierze z urzędu pod rozwagę nieważność postępowania.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/572810-wazne-orzeczenie-nsa-chodzi-o-powolywanie-sedziow