Wstępny wniosek dotyczący Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry oraz jego zastępcy Bogdana Święczkowskiego trafi do Międzynarodowego Trybunału Karnego do końca roku - zapowiedział adwokat Jacek Dubois. Jak dodał, czas ten wykorzystany zostanie na udokumentowanie masowości zarzucanych im czynów.
CZYTAJ TAKŻE:
W czwartek „Gazeta Wyborcza” poinformowała o tym, że mec. Jacek Dubois wraz z adwokatami Romanem Giertychem oraz Mikołajem Pietrzakiem zajmują się zawiadomieniem do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dotyczącym popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, a także „nieustalonych na razie osób współodpowiedzialnych”.
Zarzuty adwokatów wobec Zbigniewa Ziobry
Ich zarzuty dotyczą pozbawiania wolności określonej grupy ludzi w ramach „systematycznego, świadomego ataku” motywowanego na tle politycznym. Jak tłumaczą adwokaci, chodzi o nieuprawnione zatrzymania, areszty, a także towarzyszące im próby wymuszenia zeznań. Informacje o rozpoczęciu sprawy Trybunał dostał 21 października.
Zasygnowaliśmy tę sprawę Trybunałowi w Hadze i ustaliliśmy, że do końca roku zostanie złożony wstępny wniosek. Wniosek uzupełniony zostanie złożony w ciągu następnych dwóch miesięcy
— powiedział PAP mec. Dubois. Podkreślił, że z punktu widzenia prawnego sprawa jest już „opracowana”, natomiast warunkami spełnienia przesłanek zwartych w statucie MTK jest udowodnienie, że działania, których wniosek dotyczy, były zorganizowane, podejmowane systemowo i masowo.
Żeby to zrobić, musimy uzyskać jak najszerszą dokumentację. Podejrzewany, że pokrzywdzonych może być tutaj ponad 1000 osób
— wskazał mec. Dubois. Dodał, że mowa o działaniach wymierzonych w obywateli o „innych poglądach politycznych czy etycznych” niż te głoszone przez rząd. Podkreślił, że adwokaci współpracują z organizacjami, których członkowie lub sympatycy w największym stopniu doznali prześladowań.
Chcemy wykazać, że było to systemowe działanie państwa
— podkreślił.
„GW” podała, że prawnicy mają już pełnomocnictwa kilku znanych publicznie osób, w tym. b. prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza, b. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotra Pytla oraz syna prezesa NIK Jakuba Banasia.
Szokujący wpis senatora KO
Senator KO Marcin Bosacki możliwość postawienia przed MTK Zbigniewa Ziobry oraz Bogdana Święczkowskiego porównał do… rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze gen. Ratko Mladicia i byłego prezydenta Serbii Radovana Karadżicia, skazanych za zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie.
Widzieliśmy, jak przed sędziami w Hadze bronią się Ratko Mladić i Radovan Karadzić. Będzie ciekawe zobaczyć, jak to robią Zbigniew Ziobro i Bogdan Święczkowski
— napisał na Twitterze Marcin Bosacki.
Międzynarodowy Trybunał Karny to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni takich jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą MTK jest Haga.
Plan prawników
Prawnicy chcą wykorzystać art. 7 ust. 1 statutu Trybunału, w którym jako zbrodnię przeciw ludzkości wskazano m.in. uwięzienie lub inną formę poważnego pozbawienia wolności fizycznej w warunkach naruszenia fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego, prześladowania jakiejkolwiek dającej się zidentyfikować grupy lub zbiorowości z uwagi m.in. na poglądy polityczne ich członków oraz wymuszone zaginięcia osób.
Do czasu nadania depeszy Prokuratura Krajowa nie udzieliła komentarza w tej sprawie.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/572699-polityczna-gra-adwokaci-wnioskuja-do-mtk-w-hadze-ws-ziobry