Okładka najnowszego tygodnika „Sieci”, zapowiadająca mocny wywiad z europosłem PiS prof. Ryszardem Legutką, jak i sama rozmowa, wywołały oburzenie europosłów opozycji. Poniżej prezentujemy pięć ciekawych fragmentów ze wspomnianej rozmowy. Polecamy lekturę całości w tygodniku „Sieci”.
CZYTAJ TAKŻE: W nowym numerze tygodnika „Sieci”: Czy to już zdrada? Dlaczego tak wielu polskich polityków podąża śladem Targowicy?
1. „Dla części polskich elit Unia to upragniony, zewnętrzny suweren”
Kierunek, w którym idzie Unia Europejska, odsłania możliwość odebrania suwerenności niektórym państwom – tym słabszym. Natomiast instytucje ponadnarodowe są przejmowane przez podmioty silniejsze. Dla części polskich elit Unia to upragniony, zewnętrzny suweren, który ucieleśnia postęp, dobrobyt, cywilizację, oświecenie i Zachód. Nic dziwnego, że te elity się UE poddają, składają jej hołdy, a jej namiestników uważają za wyłącznie prawowitych panów.
2. „Dzisiejsi targowiczanie też mówią, że oni to wszystko robią dla Polski”
Targowica twierdziła, że broni wolności szlacheckiej, bo Rzeczpospolita została przejęta przez jakobinów. Dzisiejsi targowiczanie też mówią, że oni to wszystko robią dla Polski. Ale dążąc do poddania państwa kontroli zewnętrznego suwerena, dopuszczają się zdrady.
3. O wpływach Tuska w strukturach europejskich: „On też odgrywa rolę wasalną”
On też odgrywa rolę wasalną. Polityka jest grą twardą. Nie robi się w niej niczego z przyjaźni ani z empatii. To handel, w którym trzeba mieć coś na korzystną wymianę. Tusk tego nie miał. (…) Został wsadzony na szefa Rady Europejskiej przez ludzi mocniejszych od niego, bardziej wpływowych. Od razu został więc ustawiony w pozycji służalczej.
4. Niechęć europejskich elit do debaty. „Im się po prostu nie chce odpowiadać”
Im się po prostu nie chce odpowiadać. Widzę czasem te spojrzenia w moją stronę i oczy dziwiące się: „Po co ten gość w ogóle gada, przecież i tak nic z tego nie będzie”. Podobnie nie chciało się pani przewodniczącej von der Leyen odpowiedzieć premierowi Morawieckiemu. Myślą: „Po co w ogóle dyskutować, skoro i tak możemy zrobić, co chcemy, bo mamy większość?”. To arogancja władzy w stanie czystym. Hamlet nazwał to bezczelnością urzędu.
5. „Krytyczna diagnoza sytuacji ma skłaniać do działania”
Krytyczna diagnoza sytuacji ma skłaniać do działania. Nie możemy dawać się usypiać idiotyczną retoryką „europejskiego braterstwa”, która przykrywa rosnący lewicowy despotyzm ogarniający Unię. Trzeba ją opisać taką, jaka jest. To nie jest łatwe, bo zmasowana propaganda zasłania jej prawdziwy obraz. A więc rada jest taka: mówić prawdę, kłamstwa demaskować, robić swoje!
tkwl/”Sieci”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/571362-top-5-z-mocnego-wywiadu-prof-legutki-dla-sieci