Podczas czwartkowej sesji głosowań Parlament Europejski przyjął rezolucję o praworządności i prymacie prawa unijnego, uderzającą w Polskę! Dokument poparło 502 eurodeputowanych, przeciw było 153, 16 wstrzymało się zaś od głosu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Mazurek: Większość w PE przegłosuje każdą rezolucję przeciwko Polsce. One są inspirowane przez naszą opozycję
Głosowanie nad rezolucją odbyło się po wtorkowej debacie „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Kto stoi za rezolucją?
Projekt rezolucji dotyczący wyroku polskiego TK ws. prymatu prawa europejskiego przygotowało pięć frakcji w PE - EPL, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę i Lewica. Grupa EKR przygotowała własny projekt, w którym podkreśla, że wyrok polskiego trybunału jest zgodny z jego wcześniejszym orzecznictwem.
Jak czytamy w projekcie pięciu grup, jego autorzy „głęboko ubolewają nad bezprawną decyzją +Trybunału Konstytucyjnego+ z dnia 7 października 2021 r.” i nazywają go „zamachem na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całości, podważającym prymat prawa UE jako jednej z jego fundamentalnych zasad, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
Autorzy projektu wyrażają „głębokie zaniepokojenie, że ta decyzja (polskiego TK - PAP) może stanowić niebezpieczny precedens”. Zwracają uwagę na rosnące wyzwania, „jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy” i wzywają państwa członkowskie do „poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń”.
W dokumencie czytamy, że jego autorzy „ubolewają nad faktem, że inicjatywa zakwestionowania pierwszeństwa prawa UE nad ustawodawstwem krajowym została podjęta przez obecnego premiera Polski”. Nazywają to „jednostronną decyzją kwestionującą ramy prawne UE i przystąpienie do niej Polski”.
Wyrażają też „uznanie dla dziesiątek tysięcy obywateli polskich za wychodzenie na ulice w pokojowych masowych protestach, walczących o swoje prawa i wolności jako obywateli europejskich”, oraz „podzielają ich pragnienie silnej demokratycznej Polski w sercu projektu europejskiego”
Piszą, że „żadne pieniądze podatników UE nie powinny być przekazywane rządom, które w rażący, celowy i systematyczny sposób podważają wartości zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej”.
olnk/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/570946-parlament-europejski-przyjal-rezolucje-przeciwko-polsce