Przywódcy UE będą musieli być twardzi wobec Polski. Niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą musimy omówić - powiedział, wchodząc na szczyt UE, premier Holandii Mark Rutte. Z kolei premier Irlandii Micheal Martin stwierdził, że prymat prawa Unii Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE ma kluczowe znaczenie dla ochrony obywateli w całej Europie.
CZYTAJ TAKŻE:
„Twarde stanowisko” wobec Polski?
Przed wejściem na szczyt premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że przywódcy UE będą musieli być twardzi wobec Polski, a niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą należy omówić. Tymczasem na Rutte ciążą zarzuty łamania praworządności i wciąż nie powstała nowa koalicja rządowa.
CZYTAJ TAKŻE:
Musimy być twardzi. (…) Niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą musimy omówić. Bardzo trudno wyobrazić sobie, jak można by udostępnić Polsce nowy duży fundusz pieniężny, gdy nie zostanie to rozstrzygnięte
— powiedział Rutte.
Niderlandy od dziesięciu miesięcy nie mają rządu, gdyż w połowie stycznia br. rząd Marka Ruttego został zmuszony do podania się do dymisji w wyniku „bezprecedensowego naruszenia zasad praworządności”. Obecnie Holandią rządzi stary gabinet, który nie został jeszcze przegłosowany po ostatnich wyborach. A to dlatego, że premierowi cały czas nie udało się zbudować koalicji.
Głównym problemem premiera pozostaje też ciągnąca się za nim kwestia łamania praworządności. Tak orzekła specjalna komisja, która badała tzw. aferę zasiłkową. Według raportu parlamentu władze skarbowe w latach 2012-2019 - mimo nadzoru rządu - bezpodstawnie wszczynały postępowania o wyłudzenia wobec ok. 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci.
TSUE kluczowe dla ochrony obywateli
Z kolei premier Irlandii Micheal Martin stwierdził, że prymat prawa Unii Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE ma kluczowe znaczenie dla ochrony obywateli w całej Europie.
My w Irlandii jesteśmy bardzo zaniepokojeni, mamy dobre stosunki dwustronne z Polską, ale uważamy, że prymat prawa UE i Trybunału Sprawiedliwości ma kluczowe znaczenie dla ochrony obywateli w całej Europie
— powiedział dziennikarzom.
Jesteśmy bardzo rozczarowani rozwojem wydarzeń i tym, jak się sprawy potoczyły; uważamy, że sytuacja musi zostać rozwiązana na korzyść rządów prawa. Będziemy artykułować nasze najgłębsze zaniepokojenie w związku z tą sytuacją późnym popołudniem
— dodał.
Unijny szczyt w Brukseli
Podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej unijni liderzy będą rozmawiać m.in. o podwyżce cen energii, polityce migracyjnej i walce z pandemią.
Szefowie państw i rządów rozpoczną czwartkową sesję roboczą od omówienia podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę. W liście do unijnych przywódców szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, że wzrost cen energii stanowi teraz wyzwanie dla odbudowy po pandemii. Poinformował, że rozmowy będą dotyczyły mechanizmów pomocy dla najbardziej dotkniętych podwyżkami, jak i zgromadzenia środków na wsparcie sektora w perspektywie średnio i długoterminowej.
Kolejnym tematem będzie dalsza walka z Covid-19, w tym proces szczepień oraz koordynacja i przygotowania do kolejnej fali pandemii.
W liście do unijnych liderów przewodniczący Rady przekazał, że omówi ona również „ostatnie wydarzenia związane z praworządnością”. Choć Michel nie doprecyzował, w jakim kontekście zostanie poruszona kwestia „praworządności”, to kilka państw, w tym Holandia i Szwecja chciały, aby Rada omówiła sytuację związaną z wyrokiem polskiego TK w sprawie prymatu konstytucji nad prawem UE. Podczas czerwcowego szczytu unijni liderzy dyskutowali o sytuacji na Węgrzech.
Wśród tematów znajdzie się także polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa Wspólnoty oraz implementacja ustaleń czerwcowego szczytu w zakresie polityki migracyjnej.
Unijni liderzy omówią również stan przygotowań do szczytu ASEM w dniach 25–26 listopada 2021 r., szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 r. oraz działań przed posiedzeniem COP26 w sprawie zmiany klimatu w Glasgow i COP15 w sprawie różnorodności biologicznej w Kunming.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/570930-ma-tupet-premier-holandii-chce-ukarania-polski