„Projekt rezolucji to w całości absurdalny atak na polską Konstytucję i polskie instytucje” - podkreśliła we wpisie na Twitterze europoseł Beata Szydło. Głosowanie nad dokumentem zaplanowano na czwartek.
CZYTAJ TAKŻE:
Debata dot. Polski w Parlamencie Europejskim
Pięć frakcji w PE - EPL, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę i Lewica - przygotowało projekt rezolucji dotyczący wyroku polskiego TK ws. prymatu prawa europejskiego. Autorzy projektu m.in. „głęboko ubolewają nad bezprawną decyzją +Trybunału Konstytucyjnego+”. Grupa EKR przygotowała własny projekt, w którym podkreśla, że wyrok polskiego trybunału jest zgodny z jego wcześniejszym orzecznictwem. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
„PE chce unieważnić polskie prawo”
Do działań Parlamentu Europejskiego odniosła się była polska premier, europoseł Beata Szydło. Jak podkreśliła, rezolucja, którą zamierza przyjąć PE, jest absurdalnym atakiem na polską Konstytucję”.
Parlament Europejski zamierza przyjąć dziś rezolucję, w której uznaje za „bezprawne” orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Projekt rezolucji to w całości absurdalny atak na polską Konstytucję i polskie instytucje. PE po prostu chce sobie unieważnić polskie prawo
— napisała na Twitterze Beata Szyło.
Rezolucja PE
W projekcie rezolucji możemy przeczytać, że jej autorzy ubolewają m.in. nad decyzją „bezprawnego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października”, którą określają jako „atak na europejską wspólnotę wartości”. Uważają, że jednoosobowa decyzja premiera Polski „doprowadziła do zakwestionowania porządku prawnego UE i jest przykładem wykorzystania sędziów do celów politycznych”.
Jednocześnie autorzy pochwalili manifestacje, do których nawoływał Donald Tusk i wyrazili poparcie dla sędziów, którzy nadal „stosują pierwszeństwo prawa UE” i kierują pytania prejudycjalne do TSUE. Politycy przekonują, że orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego będzie mogło mieć „mrożący wpływ na sędziów” - mogą obawiać się korzystać z prawa europejskiego w swoich orzeczeniach.
Co więcej, europosłowie wskazują, że „pieniądze europejskich podatników nie powinny trafiać do rządów, które celowo i systematycznie podważają wartości określone w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej”. Wezwali Komisję Europejską do uruchomienia przeciwko Polsce procedury naruszeniowej, poszerzenia procedury art. 7, uruchomienia mechanizmu warunkowości i wstrzymania zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy do momentu wypełnienia przez Polskę wyroków TSUE.
Pod dokumentem widnieją podpisy także europosłów z Polski - Marka Belki, Roberta Biedronia, Leszka Millera, Łukasza Kohuta, Włodzimierza Cimoszewicza oraz Sylwii Spurek.
wkt/TT/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/570899-szydlo-pe-po-prostu-chce-sobie-uniewaznic-polskie-prawo