Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”, na brukselskim szczycie w przyszły czwartek przywódcy 26 krajów UE będą dyskutowali z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim formułę, która „de facto potwierdzi prymat prawa europejskiego i pozwoli szybko odblokować Fundusz Odbudowy dla naszego kraju”. Dziennik powołuje się na „wysokiej rangi hiszpańskie źródła rządowe”, które wskazują, że potrzebny jest kompromis z Polską – a nawet, że rozwiązanie sporu z naszym krajem jest dziś najważniejszą sprawą dla UE.
CZYTAJ TAKŻE:
Polska „fundamentalnym elementem projektu europejskiego”
W rozmowie z „Rz” wysokiej rangi źródła w rządzie Hiszpanii wskazują, że tak dla Madrytu, jak i dla Berlina Polska jest „fundamentalnym elementem projektu europejskiego”.
Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej. Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską. Ale jesteśmy przekonani, że polski rząd będzie starał się pójść w tej sprawie na kompromis
– przekonują rozmówcy dziennika.
Jaką postać przybierze kompromis?
Jak czytamy w „Rz”, Bruksela - owszem - ma domagać się uznania prymatu prawa europejskiego, ale nie tyle „de iure”, co “de facto”. A to oznacza kompromis, który mógłby polegać na zobowiązaniu polskich władz do respektowania orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości, zwłaszcza tych dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - przy czym orzeczenie TK teoretycznie pozostałoby w mocy.
To zobowiązanie mogłoby przybrać kształt deklaracji rządu Polski na szczycie przywódców UE w czwartek i piątek. Zdaniem naszych rozmówców, z uwagi na swoje znaczenie, porozumienie nie będzie bowiem możliwe na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli
— pisze dziennik”.
Choć premier Holandii Mark Rutte już domagał się zamrożenia środków dla Polski, to przy takiej decyzji konieczna jest jednomyślność, a wśród państw UE ma dominować dążenie do kompromisu. „Rzeczpospolita” pisze nawet o złagodzeniu stanowiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona wobec Polski - wszystko dlatego, że orzeczenie TK stało się nad Sekwaną kluczowym tematem kampanii przed wyborami prezydenckimi. Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała ostatnio, że zamrożenie środków z EFO nie jest najlepszym rozwiązaniem sporu z Polską o orzeczenie Trybunału. Według źródeł w rządzie w Warszawie, pierwsze środki mogą trafić do Polski jeszcze w tym roku.
aja/Rz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/570234-nieoficjalnie-ue-pracuje-nad-kompromisem-z-polska