„Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o możliwość wystąpienia przed eurodeputowanymi podczas przyszłotygodniowej debaty na temat sytuacji Polski w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Prośba została wstępnie zaakceptowana” - podaje RMF FM. Takie informacje dziennikarce tego radia, Katarzynie Szymańskiej-Borginon, miały podać oficjalne źródła w Parlamencie Europejskim.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak podaje RMF FM, wstępnie debata zaplanowana jest na przyszły wtorek. Oficjalnie zgoda na wystąpienie premiera ma zostać udzielona w czwartek w czasie spotkania szefów grup politycznych PE.
Orzeczenie TK
W czwartek TK odpowiadając na wniosek premiera orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją.
Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów prawa unijnego w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach. Według TK niezgodne z konstytucją są też przepisy traktatowe uprawniające polskie sądy do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
W uzasadnieniu ustnym tego orzeczenia TK wskazał, że prawo unijne ma pierwszeństwo nad polskimi ustawami tylko w zakresie kompetencji przekazanych. Według Trybunału dopuszczenie do sytuacji, w której UE tworzyłaby normy poza tym obszarem i nadawano by im walor pierwszeństwa, oznaczałaby utratę suwerenności.
Sędzia TK Bartłomiej Sochański wskazywał jednocześnie w uzasadnieniu tego wyroku, że jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przestanie wkraczać w wyłączne kompetencje organów państwa polskiego oraz podważać pozycji Trybunału Konstytucyjnego, niewykluczone jest zbadanie zgodności z konstytucją jego orzeczeń, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego.
Zeszłotygodniowy wyrok TK zapadł w pełnym składzie Trybunału. Zdanie odrębne złożyło do niego dwóch spośród 12 sędziów orzekających w sprawie - Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.
Wyrok TK wywołał sprzeciw części społeczeństwa, polityków opozycji i środowiska prawniczego. W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na to orzeczenie. Głębokie zaniepokojenie tym wyrokiem wyraziła też przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która poleciła szybką i dogłębną analizę orzeczenia TK.
tkwl/RMF FM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/569805-premier-wystapi-w-pe-chodzi-o-debate-ws-wyroku-tk