We wtorek strażnicy graniczni odnotowali 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali dwóch obywateli Iraku - poinformowała w środę rano Straż Graniczna.
CZYTAJ TAKŻE:
483 próby nielegalnego przekroczenia granicy
Wczoraj tj. 05.10 na granicy odnotowano 483 próby jej nielegalnego przekroczenia, zatrzymano 2 obywateli Iraku, pozostałym próbom zapobieżono. Za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 13 osób
— podała Straż Graniczna na Twitterze.
13 osób zatrzymanych
We wtorek zatrzymanych zostało 13 kolejnych osób za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski - poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Od początku miesiąca zatrzymano już 39 osób.
Straż Graniczna poinformowała, że we wtorek zatrzymano kolejnych 13 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
Rzecznik SG przekazała w środę PAP, że zatrzymani to: dwóch obywateli Iraku z niemieckimi statusami uchodźców, dwóch obywateli Tadżykistanu i po jednym obywatelu z Turcji, Ukrainy, Syrii, Holandii, a także obywatel Szwecji narodowości syryjskiej i Białorusin nielegalnie przebywający w Polsce.
Polacy zatrzymani za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy
Wśród zatrzymanych było również trzech Polaków; dwóch z nich jechało razem i wiozło nielegalnych imigrantów Irakijczyków.
To mężczyźni w wieku 37 i 45 lat z woj. śląskiego (Zabrze i Żory). Było podejrzenie, że są pod wpływem narkotyków. Zbadano pod tym kątem kierowcę. Rzeczywiście wynik okazał się pozytywny. 37-latek prowadził pod wpływem amfetaminy i metamfetaminy. Z kolei przy 45-latku znaleziono środki odurzające - metamfetaminę
— powiedziała PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Od początku miesiąca zatrzymano już 39 osób za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Ten czyn zagrożony jest nawet ośmioma latami więzienia.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.
Ponad 850 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym
Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już 857 zgód na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 739 zgód na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 118
— powiedziała PAP Michalska.
Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/568948-co-sie-dzieje-na-granicy-polacy-wsrod-zatrzymanych-przez-sg