Kilkanaście dni temu europoseł Patryk Jaki zorganizował w Sejmie konferencję prasowa, podczas której omówił raport nt. bilansu transferów finansowych pomiędzy Polską a Unią Europejską od 2004 roku, przygotowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Krysiaka (SGH, Instytut Myśli Schumana) i prof. Tomasza Grosse (UW). Prezentacja spotkała się z niezwykle silnym atakiem, próbowano także podważyć merytoryczną wartość wyliczenia - choć autorzy zastrzegali, że są otwarci na dyskusję.
Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl zapytała Polaków, co sądzą o tej sprawie, i jak powinna wyglądać dyskusja o bilansie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Wyniki są bardzo ciekawe.
W naszym sondażu pytanie brzmiało następująco:
Co według Pani/Pana powinno być obecnie ważniejszym tematem debaty publicznej w Polsce, dotyczącym członkostwa Polski w Unii Europejskiej?
Okazało się, że dla większości badanych - 51 proc. - ważne są obie kwestie: zarówno korzyści, jak i koszty naszej obecności we wspólnocie.
Zdaniem 22 proc. - powinno się rozmawiać przede wszystkim o korzyściach wynikając z przynależności do Unii.
Zdaniem 8 proc - głównym tematem powinny być koszty.
19 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Co ważne, za omawianiem zarówno korzyści, jak i kosztów, opowiadają się nie tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, ale także sympatycy Polski 2050. Również bardzo wielu wyborców Koalicji Obywatelskiej - 47 proc. - popiera otwartą debatę w tej sprawie.
Wyniki naszego badania wskazują, że debata rozpoczęta przez Patryka Jakiego i profesorów ma nie tylko ważne znaczenie społeczne i ekonomiczne, ale może także liczyć na społeczne wsparcie i zainteresowanie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1059 osób w dniach od 24 do 27 września 2021 roku.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/568467-nasz-sondaz-polacy-chca-szczerej-rozmowy-o-polsce-w-unii