Z satysfakcją wykonuję obowiązki wiceministra obrony narodowej, bardzo dobrze czuję się w tym resorcie - mówi wiceszef MON Marcin Ociepa pytany, czy w ramach nowego rozdania w Zjednoczonej Prawicy nie chciałby objąć stanowiska ministra rozwoju. Dodał, że czuje się dobrze i w MON, i w resorcie rozwoju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będzie nowy koalicjant w Zjednoczonej Prawicy?! „Negocjujemy umowę koalicyjną jako ten czwarty podmiot”. WIDEO
„Umowa koalicyjna jest wynegocjowana w 80 procentach”
Dziennikarze pytali w środę w Sejmie Marcina Ociepę, który wraz z grupą posłów Porozumienia pozostał w klubie PiS i stanął na czele stowarzyszenia OdNowa, kiedy w ramach nowego rozdania obejmie stanowisko ministra rozwoju i technologii; resort ten pozostaje nieobsadzony od czasu, gdy w sierpniu z funkcji ministra odwołany został szef Porozumienia Jarosław Gowin.
Umowa koalicyjna jest wynegocjowana w 80 procentach, mamy porozumienie co do kwestii programowych, tam jest pakiet 10 naszych priorytetów, bardzo nam na nich zależy
— powiedział Ociepa.
Wszystkie pozostałe kwestie uzgadniamy, ale idzie to w dobrym kierunku
— dodał.
„Republikanie negocjują swoją umowę koalicyjną”
Na pytanie, czy o stanowiska w rządzie grupa OdNowa rywalizuje z Republikanami Adama Bielana odparł, że „atmosfera rozmów z PiS jest bardzo dobra”.
Republikanie negocjują swoją umowę koalicyjną i my się do tego nie wtrącamy, będziemy wdzięczni za wzajemność
— odpowiedział wiceminister.
Zapewnił, że w rozmowach z PiS chodzi o „uporządkowanie kwestii programowych i personalnych”, a przedmiotem rozmów są także miejsca na listach wyborczych. „My jesteśmy w obozie Zjednoczonej Prawicy, jesteśmy w klubie PiS, więc to jest tylko kwestia sformalizowania tej współpracy” - zaznaczył Ociepa.
Nam się nie śpieszy. Jak ktoś się śpieszy, to może popełnić błędy
— dodał.
Ociepa zmieni resort?
Dopytywany, czy chciałby zmienić resort i zamiast wiceministrem obrony zostać ministrem rozwoju, powiedział:
Z satysfakcją i pokorą wykonuję obowiązki wiceministra obrony narodowej i się bardzo dobrze czuję w tym resorcie.
Dodał, że pracował także w Ministerstwie Rozwoju.
Czuję się bardzo dobrze i w MON, i w Ministerstwie Rozwoju
— mówił.
Według Ociepy najważniejsze jest jednak, żeby „cały rząd był zgraną drużyną”.
Najważniejsze są cele Zjednoczonej Prawicy i będziemy personalia dostosowywać do tych celów, kwestie ambicji zawsze muszą zejść na dalszy plan
— podkreślił.
Spór i podziały Porozumieniu
W Porozumieniu na początku roku doszło do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Europoseł Adam Bielan uznał, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina jako szefa partii upłynęła w kwietniu 2018 r.
12 września odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, który wybrał władze krajowe ugrupowania. Na prezesa partii jednomyślnie został wybrany Adam Bielan, a funkcję przewodniczącego Rady Krajowej delegaci powierzyli Karolowi Rabendzie. Bielan w mediach zapewniał, że jego ugrupowanie ma wynegocjowane „80 procent umowy koalicyjnej” z PiS.
Po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Jarosława Gowina, co miało miejsce w sierpniu, zarząd Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.
Na początku września byli politycy związani z Jarosławem Gowinem i Porozumieniem, posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP, które ma działać w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS.
Porozumienie, po wyjściu z koalicji rządzącej, utworzyło koło parlamentarne, które tworzą obecnie: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska, a także senator Józef Zając.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/568218-rozmowy-koalicyjne-z-pis-czy-marcin-ociepa-zmieni-resort