Koncesja dla TVN24 została przedłużona, ale jednocześnie jest jasny sygnał KRRiT, że stan prawny musi zostać doprecyzowany - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk i jak podkreślił, nie mamy do czynienia z żadnym „lex TVN”, ani z żadnym atakiem na tę stację. Kancelaria Prezydenta nie wypowiada się w sprawie rekoncesji dla TVN24 ani interpretacji przepisów o nadawcach, będzie natomiast analizować uchwałę KRRiT o zasadach rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych – powiedział w środę prezydencki doradca Paweł Mucha.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: KRRiT przegłosowała przedłużenie koncesji dla TVN24! Wcześniej przyjęto uchwałę o „uporządkowaniu zasad”. Będzie wniosek do TK?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw. TVN wniosek o przedłużenie koncesji złożył w KRRiT na początku lutego 2020 r.
Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie „podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.
Wiceszef MSZ: stan prawny musi zostać doprecyzowany
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział w TVN24, że decyzja o przedłużeniu tej stacji koncesji na nadawanie pokazuje, że „histeria wokół tej sprawy, to odliczenia na antenie, to odliczanie (do końca obowiązywania koncesji) przez różnych innych polityków tych dni, to jednak była farsa”.
Mieliśmy do czynienia z normalnym procesem koncesyjnym, wokół którego były wątpliwości
— powiedział wiceszef MSZ.
Jak zaznaczył, jest decyzja o przedłużeniu koncesji, ale pozostają wątpliwości co do tego „jak właściciel TVN24 dokonuje pewnego obejścia przepisów ustawy” i KRRIT w swojej osobnej uchwale zawarła te wątpliwości”.
Szynkowski vel Sęk dodał, że normalną regulacją w takich krajach jak np. Austria jest to, że większościowy udziałowiec powinien być z terenu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
I my chcemy taką regulację uszczelnić i wprowadzić w Polsce
— mówił wiceminister spraw zagranicznych.
Podkreślił, że nowela ustawy medialnej i „cały proces legislacyjny nie jest wymierzony w stację TVN”.
Nie mamy tu do czynienia z żadnym lex TVN, ani z żadnym atakiem na TVN
— dodał.
Tylko - jak mówił Szynkowski vel Sęk - koncesja dla TVN24 została przedłużona, „bo TVN nie jest winny temu stanu prawnemu, że jest on nieprecyzyjny”.
Ale jednocześnie jest jasny sygnał, że ten stan prawny musi zostać doprecyzowany tak, żeby właściciel spoza obszaru UE, Europejskiego Obszary Gospodarczego nie mógł mieć większościowego udziału
— zaznaczył wiceminister.
Zapewnił, że ustawa medialna „ma charakter generalny, skierowany do wszystkich podmiotów”.
Senat odrzucił 9 września nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowelizacja trafi teraz znów pod obrady Sejmu.
Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, zdaniem jej autorów, posłów PiS, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.
Doradca prezydenta: będziemy analizować uchwałę KRRiT
Kancelaria Prezydenta nie wypowiada się w sprawie postępowania dotyczącego rekoncesji, nie dokonuje też interpretacji przepisów
— powiedział prezydencki doradca Paweł Mucha w środę w Polskim Radiu 24.
Dodał, że uchwała KRRiT wymaga analizy.
Widzimy z jednej strony decyzję o przedłużeniu koncesji, z drugiej strony mamy pewną interpretację: stanowisko KRRiT przyjęło postać formalnej uchwały, która dokonuje interpretacji przepisów obowiązujących, co do sytuacji podmiotu, w którym w sposób nawet pośredni mamy dominację podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego
— podkreślił Mucha.
Prezydent bezpośrednio nie jest stroną ani adresatem, natomiast oczywiście będziemy analizować wszystkie okoliczności dotyczące tej sprawy
— zapowiedział.
Przypomniał, że Andrzej Duda wyrażał zastrzeżenia wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą po uchwaleniu przez Sejm odrzucił Senat.
Prezydent wskazywał, że jeżeli chodzi o treść tej ustawy w takim brzmieniu, w jakim została ona przyjęta, budziła ona wątpliwości, jeżeli chodzi o kwestie związane z ochroną własności, czy z uwagi na konstytucyjną ochronę wolności słowa
— powiedział doradca.
Zupełnie niezależną rzeczą w moim przekonaniu jest kwestia koncesji, gdzie mamy informację o jej przedłużeniu
— zastrzegł.
Nawiązując do kwestii wielkości udziałów zagranicznych podmiotów w polskich mediach Mucha zaznaczył, że „prezydent mówił wcześniej, że nie kwestionuje repolonizacji mediów, mówił o działaniach rynkowych”.
Odnosząc się do „przyszłych potencjalnych projektów ustaw” Mucha zapowiedział, że jeżeli wskutek stanowiska KRRiT miałyby zostać podjęte „jakieś nowe prace nad zmianą prawa, czy byłaby jakakolwiek inicjatywa ustawodawcza, to ona będzie przedmiotem analizy”.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/567347-wiceszef-msz-komentuje-uchwale-krrit-co-dalej