Przedstawiciele PO, m.in. posłowie i samorządowcy, zaapelowali w środę do władz woj. podkarpackiego o uchylenie uchwały dotyczącej „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”. W najbliższy poniedziałek odbędzie się sesja sejmiku.
CZYTAJ TAKŻE:
Opozycja chce uchylenia uchwał dot. LGBT
Przed nami sesja sejmiku, która stanowi dobrą okazje, aby zamknąć temat i uzdrowić sytuację według naszego pomysłu, ale na razie nie mamy potwierdzenia, że sejmik będzie się tym zajmował
— mówił podczas konferencji prasowej radny wojewódzki Kolacji Obywatelskie Krzysztof Feret. Jak zaznaczył, „przed nami okazja do tego, żeby wreszcie te uchwałę odrzucić”.
Feret zauważył, że na najbliższej sesji w „grę mogą wchodzić cztery scenariusze”.
Według pierwszego z nich, sejmik przyjmie projekt KO „odrzucający w całości” wcześniejszą uchwałę.
To byłoby najlepsze rozwiązane, za którym my jako radni KO będziemy głosować
— mówił Feret.
Dodał, że „jeżeli radni z Prawa i Sprawiedliwości nie chcą poprzeć tego projektu to mogą wstrzymać się od głosowania i wtedy głosami zwykłej większości radnych opozycyjnych ta uchwała by przeszła”.
Natomiast jeśli – zauważył radny – „klub PiS przygotuje projekt uchwały zmieniający tamtą uchwałę łagodząc jej treść i sformułowania”, to KO będzie przeciwna.
Uważamy, że jedynym sposobem na zamknięcie sprawy i uzdrowienie sytuacji jest uchylenie w całości tamtej fatalnej uchwały
— podkreślił.
Kolejnym rozwiązaniem - w ocenie Fereta – może być uchylenie przez wojewodę podjętej w poniedziałek uchwały. Nie wyklucza także utrzymanie przez PiS w mocy dotychczasowego stanowiska.
Stanowisko sejmiku podkarpackiego
W trakcie poniedziałkowej konferencji o odrzucenie uchwały sejmiku ws. LGBT apelowali m.in. przewodniczący podkarpackich struktur PO Zdzisław Gawlik, posłanki tej partii Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska oraz przewodniczący rady Rzeszowa Adam Dec.
Sejmik woj. podkarpackiego w maju 2019 r. przyjął stanowisko, w którym wyrażał sprzeciw „wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT”. Uchwałę w tej sprawie przygotowali radni PiS.
Za przyjęciem uchwały głosowało 17 osób, trzy były przeciwne, jeden radny wstrzymał się od głosu. W głosowaniu udziału nie wzięło ośmioro radnych, którzy byli obecni w czasie sesji.
W stanowisku radni napisali m.in., że „kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci, a także poszanowaniem zasad konstytucji RP, Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tzw. ruchów LGBT, których cele pozostają w głębokiej sprzeczności z zasadą wolności, tradycyjnymi wartościami chrześcijańskimi oraz prawem naturalnym”.
Z powodu przyjęcia tej uchwały samorząd województwa stracił dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG projektu, który miał promować Karpaty. Dofinansowanie miało wynieść 1,7 mln euro. Po tej decyzji sprawa uchwały LGBT wróciła w marcu br. na sesję sejmiku, ale radni uchwałę, która miała ją uchylić, zdecydowali się skierować do prac w komisjach.
Jak dowiedział się nieoficjalnie PAP, zarząd województwa na najbliższej sesji sejmiku ma zaproponować nowelizację uchwały ws. LGBT.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/567286-po-naciska-na-wladze-podkarpacia-chodzi-o-uchwale-dot-lgbt