Gościem wtorkowej „Porannej rozmowy” telewizji wPolsce.pl był dr Karol Nawrocki, prezes Instututu Pamięci Narodowej.
Na początku poruszono temat nowej jednostki w obrębie IPN - Biura Nowych Technologii, które ma zajmować się promocją historii m.in. w internecie.
O młodych ludziach Prezes Nawrocki powiedział:
To jest pokolenie Polaków, które wychodzi ze świata wirtualnego do świata rzeczywistego, a nie na odwrót, a wiec ich naturalną przestrzenią jest świat wirtualny. Nie rozstają się oni z telefonami, z nowymi technologiami, z komputerem, Możemy to ocenia rznie, ale nie możemy się na to obrażać.
Nawrocki stwierdził, że nowy pion w IPN ma pobudzać zainteresowanie historią poprzez narzędzia cyfrowe, a zajmuje się tym dyrektor Magdalena Hajduk, która już w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku potrafiła zainteresować swoimi projektami 30 milionów osób na całym świecie.
Na pytanie o konkretne projekty Biura Nowych Technologii prezes IPN odpowiedział:
Już zaczynają się prace nad sztuczną inteligencją, hologramami, awatarami postaci historycznych, które - mam nadzieję - uda się zrealizować w ciągu 3-4 lat. W bliższej perspektywie uda się przygotować wirtualne spacery w miejscach pamięci historycznej. Uda się także zdigitalizować i udostępnić w przestrzeni internetowej szereg publikacji.
Nawrocki wspomniał także, że przygotowywany jest projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym, oparty o słynną historię niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa.
Jedwabne
Czy IPN zacznie nową ekshumację w Jedwabnem? Dr Nawrocki przypomniał, że decyzja w tej sprawie należy do Prokuratora Generalnego, natomiast
Za zbrodnię w Jedwabnem w swojej dramaturgii odpowiadają oczywiście Niemcy, były to niemieckie metody mordowania, przetestowane już podczas palenia synagogi w Białymstoku. Do takich rzeczy nie dochodziło przed rokiem 1939, kiedy - mimo napiętych relacji między obywatelami RP polskiego i żydowskiego pochodzenia.
Prezes Nawrocki stwierdził, że sam wynik potencjalnej ekshumacji nie zmieni ostatecznej konkluzji - za zbrodnie odpowiada naród niemiecki.
Ja tej potencjalnej ekshumacji przyglądam się przez pryzmat stanowiska profesora Jana Żaryna, który zajmuje się relacjami polsko żydowskimi. Profesor Żaryn konsekwentnie uznaje, że ekshumacja bez obecności strony izraelskiej będzie w pewnym sensie bezproduktywna z punktu widzenia państwa polskiego. Mnie ta opinia profesora Żaryna na tę chwilę przekonuje.
Identyfikacja szczątków Pileckiego i Cieplińskiego?
Nawrocki został zapytany także o napięcia wewnątrz IPN, dotyczące identyfikacji doczesnych szczątków polskich bohaterów. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji ma inną ocenę sytuacji niż pion prokuratorski IPN.
Mówienie o identyfikacji rotmistrza Pileckiego i podpułkownika Cieplińskiego, przedwczesne pobudzanie emocji społecznych w tym kierunku, podczas gdy trwają badania genetyczne i postępowanie prokuratorskie, to przedwczesne konkluzje. Mnie emocje wokół tej sprawy bardzo niepokoją, ale jestem w kontakcie z profesorem Szwagrzykiem, który jest przecież moim zastępcą i z zastępcą prokuratora generalnego.
Nawrocki zasugerował, że emocje wokół poszukiwań źle wpływają na ich efektywność. Prezes zapowiedział jednocześnie, że już wkrótce Instytut będzie mógł podzielić się nowymi identyfikacjami.
Prezes IPN stanowczo zaprzeczył, by cokolwiek w Instytucie wskazywało na złą wolę historyków, prawników czy współpracowników IPN, w sprawie poszukiwań i identyfikacji.
WIĘCEJ W MATERIALE TELEWIZJI WPOLSCE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/567121-tylko-u-nas-prezes-nawrocki-zapowiada-wielkie-projekty-ipn