Parlament Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”. Przeciwko głosowali eurodeputowani PiS, za - przedstawiciele PO, SLD i Wiosny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pusta sala PE podczas debaty o wolności mediów w Polsce! Kempa: „Wszyscy wiedzą, że to polityczna ustawka opozycji”. WIDEO
CZYTAJ TAKŻE: Jourova zabiera się za ustawę medialną! „Mamy obawy co do sytuacji w Polsce”; „Repolonizacja sprzeczna z naszymi wartościami”
Rezolucja przeciw Polsce! Chodzi o media i TVN
Dokument został przyjęty głosami 502 posłów wobec 149 głosów przeciwnych i 36 wstrzymujących się.
Rezolucja zawiera m.in. krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE jako „próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów”.
Wniosek popierany przez frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę wzywa Komisję Europejską do „skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”.
PE oczekuje również, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE.
PEŁNA TREŚĆ DOSTĘPNA REZOLUCJI TUTAJ
Jak głosowali europosłowie z Polski?
Przeciwko przyjęciu rezolucji zagłosowali eurodeputowani PiS - Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela-Helena Kloc, Joanna Kopcińska, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski.
Wniosek poparli eurodeputowani PO - Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht i Radosław Sikorski; SLD - Marek Balt, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki i Leszek Miller; Wiosny - Robert Biedroń, Łukasz Kohut oraz posłanki niezależne - Janina Ochojska, Róża Thun und Hohenstein i Sylwia Spurek.
Od głosu wstrzymali się europosłowie PSL - Krzysztof Hetman, Adam Jarubas i Jarosław Kalinowski.
Wiśniewska: „Ta rezolucja jest niesprawiedliwa i nieuczciwa względem Polski”
Podczas środowej debaty nad rezolucją wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała, że jeśli projekt ustawy medialnej w Polsce zostanie ostatecznie przyjęty, Komisja Europejska oceni zgodność nowych przepisów z prawem UE, w szczególności z prawem dotyczącym swobody przedsiębiorczości.
Sytuacji w Polsce broniła europosłanka Jadwiga Wiśniewska z PiS.
Jakbyście państwo nie wiedzieli, że w jedynej legalnej traktatowej procedurze z art. 7 nie stwierdzono nawet ryzyka naruszenia praworządności. Ta rezolucja jest niesprawiedliwa i nieuczciwa względem Polski
— powiedziała.
Michal Szimeczka z liberalnej frakcji Odnowić Europę (RE) ocenił, że Polska „w rękach obecnego rządu” to „ataki na sądy, ataki na media, na mniejszości seksualne”. Jego zdaniem „demokracja i praworządność w Polsce się cofają” od wielu lat, a „reakcja Unii do tej pory była słaba”.
Rezolucje PE są de facto opinią tej instytucji na określony temat i nie mają charakteru dokumentu prawnie wiążącego.
Opozycja w euforii!
Jak można było się spodziewać, uderzenie w Polskę to powód radości dla polityków opozycji.
Dobre wieści z PE! (…) Oznacza to, że Parlament popiera Komisję w wyciąganiu konsekwencji wobec haniebnych działań PiS!
Tym samym Komisja Europejska🇪🇺 dostała od nas wytyczne jak wymusić — bo prośby nie pomogły — od rządu PiS respektowanie unijnych zasad prawa.
Polityka PiS doprowadzi nas do katastrofy.
kpc/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/566578-rezolucja-pe-przeciw-polsce-atak-na-pluralizm-mediow