Jesteśmy zadowoleni z kształtu w jakim nasza ustawa antykorupcyjna wyszła z komisji, bo zostały w niej najważniejsze dla nas przepisy - powiedział w czwartek PAP poseł Kukiz‘15 Jarosław Sachajko.
CZYTAJ TAKŻE:
Projekt ustawy antykorupcyjnej
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach zajmowała się w czwartek poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego zwanym „ustawą antykorupcyjną”; projekt, został przygotowany przez posłów koła Kukiz‘15-Demokracja Bezpośrednia i poparty przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.
Komisja zarekomendowała w czwartek odrzucenie wszystkich poprawek opozycji do projektu ustawy zgłoszonych w środę w Sejmie. Głosowanie nad projektem odbędzie się zapewne w jednym z bloków głosowań zaplanowanych w Sejmie na czwartek i piątek.
Projekt, którego drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie, poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Według projektu skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.
Sachajko pytany przez PAP, czy jego ugrupowanie jest zadowolone z kształtu projektu ustawy, który wyszedł z komisji, potwierdził.
Jesteśmy zadowoleni z kształtu w jakim nasza ustawa antykorupcyjna wyszła z komisji, bo zostały w niej najważniejsze dla nas przepisy
— powiedział poseł.
Najważniejszym przepisem jest to, że człowiek za korupcję będzie zwolniony z pracy, a jak dwukrotnie zostanie skazany, to do końca życia nie będzie pracował w instytucjach publicznych
— zauważył Sachajko.
Także ważne jest to, że partie będą musiały ujawniać bogatych sponsorów i ujawniać swoje wydatki; to, że samorządy będą musiały ujawnić umowy i - co ważniejsze - aneksy do tych umów
— wymienił poseł Kukiz‘15.
Starcie Kukiza i Budki
Po zakończeniu obrad komisji szef klubu KO Borys Budka w poście na Twitterze zwrócił się do Pawła Kukiza:
Twoi nowi koledzy z PiS odrzucili poprawki opozycji i „wyłamali zęby” przepisom antykorupcyjnym. Zakaz pracy parlamentarzystów w spółkach skarbu państwa dopiero od nowej kadencji. Chyba nie o to Ci chodziło, prawda?.
Sachajko odnosząc się do tych zarzutów podkreślił, że to, iż „posłowie i senatorowie czy prezydenci miast będą mogli jeszcze dwa lata popracować, to w porównaniu z tym, co już się udało uzyskać, to jest mała - że tak powiem - niedogodność”.
Budce na Twitterze odpowiedział Kukiz:
Jak za dwa lata obejmiecie władzę, to zaostrzycie tę ustawę. A przy okazji - chętnie poznałbym szumnie zapowiadany lata temu przez D. Tuska „Pakiet Ustaw Antykorupcyjnych i Antysitwowych”. Gdzie go (pakiet) mogę znaleźć?.
Również Sachajko odnosząc się do słów Budki ocenił, że „to są niepoważni ludzie”.
Mieli naprawdę wiele, wiele lat, kiedy mogli cokolwiek zrobić i nic nie zrobili, więc teraz krytykowanie z ich strony, szczególnie z ich strony, kiedy oni to obiecali tyle lat temu, jest po prostu jest chamskie
— powiedział poseł.
Po zakończeniu posiedzenia sprawozdawca komisji Piotr Sak (PiS) powiedział PAP, że poprawki opozycji nie uzyskały akceptacji i będzie rekomendowane ich odrzucenie przez Sejm. Poparte zostały natomiast poprawki zgłoszone przez posłów PiS.
Są to poprawki techniczne, dotyczące rozszerzenia katalogu PKW, tak aby wszystko było ze sobą zsynchronizowane. To była tak naprawdę kwestia techniczna i opowiedzieli się za nimi posłowie opozycji. Nie wywołały one żadnych kontrowersji czy emocji
— relacjonował Sak.
Podczas głosowania na posiedzeniu komisji poparcia nie zyskały m.in. poprawki opozycji zakładające wykreślenie dwóch artykułów z projektu, co spowodowałoby, że zakaz pracy parlamentarzystów i samorządowców w spółkach z co najmniej 10 procentowym udziałem skarbu państwa lub samorządu, wszedłby w życie nie od następnej kadencji, ale wraz z innymi przepisami ustawy, czyli 1 stycznia 2022 roku.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/566564-ustawa-antykorupcyjna-wyszla-z-komisji-sachajko-zadowolony