Parlament Europejski po raz kolejny wykracza poza kompetencje przypisane mu w traktatach unijnych - ocenił w środę rzecznik rządu Piotr Müller, komentując projekt rezolucji PE pt. „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”, do którego dotarła PAP.
CZYTAJ TAKŻE:
Projekt rezolucji PE ws. mediów i praworządności w Polsce
Europarlament chce wezwać premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania z Trybunału Konstytucyjnego wniosku dotyczącego prymatu prawa europejskiego - wynika z tekstu rezolucji pt. „Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”, do którego dotarła PAP.
Müller ocenił na konferencji prasowej, że „PE po raz kolejny wykracza poza kompetencje przypisane w traktatach unijnych”.
To jest kolejny przykład tego, jak PE staje się niestety miejscem politycznych wojen, a nie konstruktywnej dyskusji o prawodawstwie Unii Europejskiej, ponieważ PE nie ma zwierzchnictwa nad polskim parlamentem, nad polskim rządem
— powiedział.
Jak zaznaczył, PE „w gruncie rzeczy ma ograniczone kompetencje w ramach władztwa unijnego, w związku z tym trudno oczekiwać, żeby polski rząd w jakiś sposób miał się odnosić do uchwał PE, które de facto mają charakter politycznych manifestacji”. Zdaniem Müllera „wniosek premiera do TK ma umocowanie w naszej Konstytucji, jest wnioskiem zasadnym”.
Czekamy na rozstrzygnięcie TK w tym zakresie
— dodał.
Pytany przez PAP, czy premier odniesie się do rezolucji, odparł: „nie mamy takiego zamiaru”.
Jeżeli chodzi o rezolucje PE, to one - właściwie na każdym posiedzeniu PE - są taką listą oczekiwań, które nie mają nic wspólnego z kompetencjami PE
— ocenił. Przypomniał, że Europarlament przyjął we wtorek rezolucję, domagając się, by małżeństwa jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii Europejskiej. Jego zdaniem to też wykracza poza kompetencje tego organu.
Cała masa takich inicjatyw, które możemy komentować jedynie w taki sposób, że oczywiście to jest pewnego rodzaju manifestacja polityczna, natomiast nie ma żadnego wpływu i nie będzie miała wpływu na decyzje polityczne w Polsce
— powiedział.
Co zapisano w projekcie?
W projekcie rezolucji napisano, że PE „wzywa polskiego premiera, aby nie kwestionował nadrzędności prawa UE nad ustawodawstwem krajowym oraz do wycofania złożonego przed bezprawnym ‘TK’ wniosku o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE”.
Autorzy dokumentu chcą też wezwać do rozdzielenia w Polsce funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej.
Oprócz tego projekt rezolucji zawiera krytykę uchwalonego przez Sejm projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE, jako „próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów”.
Wniosek popierany przez frakcje EPL, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę w Parlamencie Europejskim wzywa w tej sytuacji Komisję Europejską do „skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym spoza Europy nieprzekraczającym 49 proc. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i opozycji jest ona wymierzona w TVN. Senat zawetował ustawę w miniony czwartek.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/566417-rzecznik-rzadu-pe-wykracza-poza-swoje-kompetencje