Wśród Polaków nie ma poparcia dla polexitu; równocześnie część ankietowanych ma obawy, że taki scenariusz może być wprowadzony w życie - pisze wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
CZYTAJ TAKŻE: TVN nakręca histerię ws. rzekomego Polexitu! „Fakty” zleciły sondaż na temat tego, czy Polska powinna pozostać w UE
Polacy nie wierzą w polexit
Najnowsze badanie United Surveys dla „DGP” i RMF FM pokazuje, że nie ma poparcia dla rzekomego polexitu, którym Polaków straszy opozycja. Na pytanie, czy Polska powinna pozostać w UE, 88 proc. odpowiada „tak”, a tylko 7 proc. jest za wyjściem ze Wspólnoty. Ale gdy zapytaliśmy, czy opuszczenie Unii to realny scenariusz – 30 proc. powiedziało +tak+. Zdaniem 57 proc. takiego zagrożenia nie ma - pisze dziennik.
Według niego szczegółowe badania z podziałam na wiek czy miejsce zamieszkania są jednoznaczne, wszędzie przeważają zwolennicy pozostania w UE.
Najwięcej jest ich w dużych miastach – 94 proc., najmniej na wsi. Ale nawet tam to aż 83 proc. Podział na wiek pokazuje, że największe poparcie dla pozostania w UE jest wśród najmłodszych i najstarszych badanych – od 95 do 100 proc. Najniższe wśród pięćdziesięciolatków – 76 proc.
—podaje „DGP”.
Z sondażu wynika też, że elektoraty KO, Lewicy czy PSL popierają pozostanie w UE - w tym przypadku są to wyniki poparcia przekraczające 90 proc. W samym elektoracie PiS jest to 87 proc. badanych.
Te wyniki są absolutnie jednoznaczne w porównaniu z innymi krajami UE, np. z Czechami. Zgoda w tym punkcie wykracza poza różne podziały w społeczeństwie. To pokazuje, że w Polsce długo jeszcze nie będzie przestrzeni dla eurosceptycyzymu
—podkreśla cytowany przez gazetę politolog dr. hab Rafał Chwedoruk.
Takiej jednomyślności nie widać już, jeśli chodzi o drugie pytanie. Wśród wyborców PiS zaledwie 14 proc. uważa, że scenariusz wyjścia Polski z UE jest realny. Przeciwnego zdania jest 66 proc. Tymczasem w elektoratach KO oraz Lewicy około połowa badanych uważa taki scenariusz za mogący się urzeczywistnić
—zauważa „DGP”.
Kto boi się rzekomego polexitu?
Obawy związane z perspektywą wyjścia Polski z Unii Europejskiej wzrosły w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy o kilka punktów procentowych. Jednocześnie w porównaniu z sondażem z listopada 2020 zmniejszyła się grupa osób, które takich obaw nie żywią z ponad 55 proc. do 50 proc. - podaje we wtorek „Rzeczpospolita”.
„Rz” informuje, że IBRiS na jej zlecenie zapytał Polaków o motywacje, które mogą przyświecać politykom PiS wyrażającym ostrą krytykę UE. Z sondażu wynika, że najgłębszy podział istnieje między wyborcami PiS i KO.
Ci ostatni są przekonani o tym, że PiS chce polexitu (54 proc.), a głosujący na partię Jarosława Kaczyńskiego w to nie wierzą (8 proc.), za to aż jedna czwarta tej grupy nie rozumie twardych wypowiedzi polityków PiS. Wyborcy lewicy wskazują z kolei na „głębokie różnice polityczne między PiS a instytucjami i dominującymi poglądami w Unii”.
Gazeta podaje, że na pytanie: „Czy obawiasz się wyjścia Polski z UE” 29,9 proc. odpowiedziało „raczej się nie obawiam”. 25,7 proc. stwierdziło: „zdecydowanie się tego obawiam”. 20,4 proc. - „raczej się obawiam” a tylko 19,4 proc. - „zdecydowanie się tego nie obawiam”. 4,6 proc. nie miało zdania.
Sondaż przeprowadzono w dn. 10-11 września na grupie 1100 respondentów.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/566201-polacy-chca-zostac-w-ue-i-nie-wierza-w-polexit
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.