Życzę liderowi Porozumienia, byłemu wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, by znalazł wspólny język z opozycją - powiedział w czwartek były prezydent Bronisław Komorowski. Ocenił, ze brak chęci do współpracy z Gowinem ze strony Donalda Tuska to błąd.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gowin jednym głosem z Lewicą i KO! „Słowa Terleckiego wymagają reakcji”. Lider Porozumienia chce wyjaśnień od… prezesa PiS
Komorowski broni Gowina… przed Tuskiem
Były prezydent mówił w radiu RMF FM, że życzy Jarosławowi Gowinowi, „aby znalazł wspólny język z opozycją, a szczególnie tą częścią opozycji, z którą pewnie ma pokrewne poglądy na wiele kwestii natury ideowej”.
Na uwagę, że lider PO Donald Tusk „ma inne zdanie i raczej nie pała chęcią do tego, żeby iść pod rękę z Jarosławem Gowinem” Komorowski odparł:
żałuję i uważam to za błąd.
Były prezydent mówił też, że PO przeżywała wielkie dni i sukcesy, gdy miała jednocześnie mocne, wyraziste skrzydło liberalne, ale też bardzo mocne skrzydło konserwatywne.
Tusk pytany o Gowina: „Starczy”
Tusk był pytany w połowie sierpnia o ewentualną współpracę z liderem Porozumienia.
Już kiedyś miałem okazję współpracować z Jarosławem Gowinem, starczy
— odpowiedział. Dawnych współpracowników Gowina, którzy poparli PiS, Tusk określił jako „nieszczęśników” i „ofiary systemu korupcji, który zbudował Kaczyński”.
CZYTAJ TAKŻE: Gowin nie ma czego szukać u Tuska. Lider PO: „Już miałem okazję z nim współpracować, starczy”. Atakuje też marszałek Witek
Od listopada 2011 do maja 2013 roku Gowin był ministrem sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. Z funkcji ministra został odwołany w maju 2013 r. Miesiąc później wystartował w bezpośrednich wyborach na szefa PO, w których uzyskał 20 proc. głosów.
We wrześniu 2013 r. odszedł z PO, jako powód podając m.in. politykę rządu wobec OFE. W grudniu 2013 r. Gowin powołał partię Polska Razem. Po przegranych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. nawiązał współpracę z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.
W lipcu 2014 r. Jarosław Kaczyński podpisał z nimi polityczne porozumienie. Od listopada 2015 do kwietnia 2020 roku był wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. W październiku 2020 roku ponownie wszedł do rządu, został wicepremierem oraz ministrem rozwoju, pracy i technologii.
Dymisja Gowina i wyrzucenie z koalicji
14 sierpnia 2021 roku prezydent odwołał Gowina z rządowych funkcji. Bezpośrednio przed dymisją Gowin krytykował podatkowe rozwiązania rządowego programu Polski Ład oraz - wówczas w fazie projektu - nowelizację tzw. ustawy medialnej, która zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i opozycji wymierzona jest w TVN.
Po dymisji Gowina jego ugrupowanie odeszło z kolacji rządzącej. Wraz z 5 posłami i jednym senatorem założył on nowe koło parlamentarne - Porozumienie Jarosława Gowina. Z kolei 6 jego byłych współpracowników powołało stowarzyszenie OdNowa RP, które działała w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/565752-komorowski-broni-gowina-przed-tuskiem-to-blad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.