Straż Graniczna zatrzymała w poniedziałek 6 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej. Wśród zatrzymanych jest obywatel Polski irackiego pochodzenia. Za pomocnictwo grozi do 8 lat więzienia – poinformowała we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
CZYTAJ TAKŻE:
Próby pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy
W poniedziałek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali aż 6 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy na odcinku polsko-białoruskim. To dużo
— oceniła Michalska.
Wśród zatrzymanych są obywatele Niemiec, Finlandii, Tadżykistanu, Syrii, Iraku oraz Polski narodowości irackiej. Wszyscy usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy państwowej.
Głównie chodzi o zabieranie nielegalnych imigrantów i ich wywożenie w głąb Polski lub innych krajów. Szczegóły tych spraw ustalamy
— przekazała rzecznik SG.
Podkreśliła, że wszystkim osobom zatrzymanym, „które nawet tylko podwożą nielegalnych imigrantów przedstawiany jest zarzut pomocnictwa, to jest art. 264 par. 3 KK”. Wyjaśniła, że pomocnictwem jest „każde ułatwienie popełnienia przestępstwa”.
Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8
— dodała.
Poinformowała ponadto, że „jeżeli zatrzymana za pomoc nielegalnym imigrantom osoba jest obcokrajowcem, wówczas równolegle z postępowaniem karnym, prowadzone jest postępowanie administracyjne, które kończy się wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu do swojego kraju z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz orzeczeniem zakazu wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat”.
Kolejne próby przekroczenia granicy
Ppor. Anna Michalska poinformowała ponadto, że w poniedziałek odnotowano 191 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 17 nielegalnych imigrantów. 9 obywateli Konga, 4 Afganistanu, 3 Iraku i obywatela Kamerunu.
Pozostałe próby zostały udaremnione
— zapewniła.
Funkcjonariusze SG udzielili pomocy przedmedycznej jednej z zatrzymanych imigrantek z Konga. Kobieta skarżąca się na dolegliwości zdrowotne została przewieziona do szpitala i nadal w nim przebywa.
Ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym
Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już ponad 170 pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem – poinformowała we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już 146 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej – 27
— powiedziała PAP rzecznik.
Michalska wskazała, że większość składanych wniosków motywowana była koniecznością odwiedzin krewnych.
Dostajemy wiele pytań od obywateli dotyczących możliwości poruszania się w obszarach objętych stanem wyjątkowym. Nasi funkcjonariusze wyjaśniają, w jakich przypadkach koniczne są pozwolenia, a w jakich nie, np. w celach kultu religijnego czy udziału w pielgrzymkach
— dodała.
Poinformowała, że SG nie odnotowała poważniejszych incydentów związanych z łamaniem przepisów stanu wyjątkowego.
W pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, od czwartku obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
Według rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.
Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.
Jak podkreślał na konferencji w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach zawsze właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej może wydać pozwolenie na wjazd na teren, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/565335-prawie-200-prob-nielegalnego-przekroczenia-granicy