Szef ABW w I półroczu 2021 r. wystąpił 14 razy o wpis cudzoziemców na listę osób niepożądanych w Polsce; dwa inne przypadki, to zobowiązanie do powrotu i cofnięcie statusu uchodźcy - podał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Ile wniosków o wpis cudzoziemców na listę osób niepożądanych w Polsce wydano w tym roku?
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma uprawnienia do udziału w procedurach administracyjnych, dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce - przypomniał Żaryn w czwartek w komunikacie. To decyzje i uprawnienia pozwalające zabezpieczyć Polskę oraz „skorzystać z procedur administracyjnych do skutecznego neutralizowania zagrożeń wynikających z obecności niektórych cudzoziemców w Polsce” - zaznaczył.
Podkreślił, że w ramach ustawowych obowiązków ABW przekazuje właściwym organom administracji publicznej informacje, stanowiska i opinie na temat cudzoziemców, którzy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
W pierwszej połowie 2021 roku szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podpisał 16 wniosków dotyczących cudzoziemców w Polsce
— podał rzecznik.
Na podstawie informacji gromadzonych przez Centrum Antyterrorystyczne ABW, szef Agencji skierował do uprawnionych organów 14 wniosków o wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany
— poinformował.
Szef ABW ma prawo neutralizować zagrożenia związane z niektórymi cudzoziemcami
Oprócz tego jeden wniosek szefa ABW dotyczył wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu w związku z obawą, że może prowadzić działalność terrorystyczną na terenie RP, a drugi - cofnięcia statusu uchodźcy na terytorium RP.
Uprawnienia szefa ABW pozwalają wykorzystywać procedurę administracyjną do skutecznego neutralizowania zagrożeń wynikających z obecności niektórych cudzoziemców w Polsce
— ocenił Żaryn.
Przypomniał, że w przeszłości Agencja wielokrotnie podejmowała działania związane z obecnością w Polsce cudzoziemców, którzy stwarzają realne zagrożenie dla RP, m.in. w czerwcu 2021 roku zatrzymanie Palestyńczyka podczas wspólnych działań ABW i Straży Granicznej. Jego dalszy pobyt w Polsce stwarzał realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym - oceniła ABW i mężczyzna - zgodnie z decyzją sądu - trafił do ośrodka Straży Granicznej, gdzie oczekiwał na wydalenie z Polski.
W 2020 roku dzięki aktywności szefa ABW z Polski wydalono obywateli Tadżykistanu, którzy prowadzili na terytorium RP działania mające na celu werbowanie konwertytów na islam celem dokonania czynów o charakterze terrorystycznym. Grupa została rozpoznana w wyniku działań Agencji
— zaznaczył.
Żaryn podaje przykłady wydaleń z Polski
Inny przypadek - z maja 2020 roku to zatrzymanie obywatela Indii, który w ocenie Agencji stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP.
Mężczyzna prezentował wysoki stopień radykalizacji oraz skłonność do przemocy, deklarował zdolność do podjęcia działań o charakterze terrorystycznym
— podał Żaryn.
Również w maju 2020 roku z naszego kraju wydalono obywatela Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego Bukhariego K.
Z materiałów ABW wynikało, że mężczyzna utrzymywał kontakty z osobami mogącymi mieć związek z terroryzmem
— zaznaczył rzecznik.
Wcześniej w latach 2015-19 na podstawie materiałów ABW wydalono z Polski 14 cudzoziemców stanowiących zagrożenie terrorystyczne - dodał.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/563077-ile-wydano-wnioskow-dot-niepozadanych-cudzoziemcow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.