Jesienią zaprezentujemy mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewni możliwość wyposażenia go w nowoczesny sprzęt - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. MON szacuje, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie do 250 tys., a żołnierzy WOT do 50 tys.
CZYTAJ TAKŻE:
-NASZ SONDAŻ. Duży poziom obaw Polaków przed wojskową agresją rosyjską. Sprawdź szczegóły!
Błaszczak zapowiada ustawę
Błaszczak w Polskim Radiu 24 podkreślił, że jesienią tego roku zaprezentowana zostanie ustawa przygotowywana w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.
Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania
— podkreślił szef MON.
Rekordowe zwiększenie nakładów na obronność
Jak zaznaczył, nakłady na obronność będą się zwiększać. Zwrócił uwagę, że w 2020 roku wyniosły 2,37 proc. PKB.
To był rekord, jeżeli chodzi o nakłady na obronność, i to jest wciąż zbyt mało. Oczywiście, mamy ustawę, która zakłada, że do 2030 roku 2,5 proc. PKB będziemy wydawać na obronność, ale to też są jeszcze zbyt niskie kwoty
— powiedział.
Mechanizm zaprezentujemy jesienią. Ten mechanizm pozwoli nam na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego - szacujemy, że do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - i zapewni nam możliwość wyposażenia wojska w nowoczesny sprzęt
— podkreślił minister obrony.
Jak zapewnił, tak jak w przypadku zapowiedzianego zakupu czołgów Abrams, nie odbędzie się to kosztem dotychczasowych programów, tylko będą to dodatkowe pieniądze.
„Ostatnia faza przygotowań”
W połowie lipca Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, oraz Mariusz Błaszczak poinformowali o zakupie nowych czołgów dla naszego wojska od USA. Informację przekazano w Wesołej, gdzie stacjonuje 1. Brygada Pancerna. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.
Kaczyński w Wesołej poinformował ponadto, że obecnie opracowywany jest program rozbudowy i „bardzo poważnego” wzmocnienia polskich Sił Zbrojnych, który obejmuje także nowe rozwiązania ustawowe.
To już jest ostatnia faza (przygotowań)
— mówił.
Chcemy to przeprowadzić, wszystko jest na najlepszej drodze. Jeszcze do dopracowania są pewne szczegóły związane ze sposobami finansowania, bo ono musi być rozłożone na stosunkowo długi czas, ale sama operacja będzie przeprowadzona w stosunkowo krótkim czasie
— mówił.
Święto Wojska Polskiego pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”
Przypadające 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego obchodzone będzie w tym roku pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”. Prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie, odbędzie się też m.in. 30 pikników z pokazami sprzętu wojskowego oraz przelot samolotów i śmigłowców nad ponad 20 miejscowościami.
W przeddzień święta, w sobotę wieczorem z udziałem m.in. prezydenta Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbędzie się Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach; podczas tej uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta. Andrzej Duda złoży też wieniec na Cmentarzu Prawosławnym na Woli przed pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej broniących wolności Ukrainy i Polski w latach 1918-1920.
Wcześniej w sobotę szef MON wyróżni i odznaczy żołnierzy, którzy ratowali ludzkie życie. Weźmie też udział w odsłonięciu muralu upamiętniającego polskich lotników i w piknikach „Zostań żołnierzem RP” w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) i w podwarszawskim Ossowie, gdzie będzie można spotkać żołnierzy-sportowców, medalistów Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W Ossowie odbędzie się też apel pamięci pod krzyżem ks. Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który zginął 14 sierpnia 1920 r. w walkach pod Ossowem.
W niedzielę święta, w niedzielę rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy, będzie w niej uczestniczyć m.in. para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Przed południem prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, wręczy nominacje generalskie dziewięciu oficerom, w tym siedmiu na pierwszy stopień generalski; wręczone zostaną też odznaczenia.
W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem najwyższych władz, w tym prezydenta i szefa MON, przedstawicieli parlamentu, najwyższych dowódców WP, odbędzie się uroczysta odprawa wart - uroczystość symbolicznego zaprzysiężenia wart honorowych reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych do pełnienia służby przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W uroczystości wezmą udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Głos zabierze prezydent, który następnie złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.
Obchody bez defilady
Z powodu pandemii w tym roku nie odbędzie się defilada. Pokazy i obchody zostały rozłożone na dwa dni pomiędzy wiele miejscowości. Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziały przemaszerują do Muzeum Wojska Polskiego. Po raz pierwszy będą im towarzyszyć kadeci klas mundurowych, studenci uczestniczący w ochotniczym szkoleniu Legii Akademickiej i członkowie organizacji proobronnych.
W związanym z Bitwą Warszawską 1920 r. Ossowie odprawiona zostanie w niedzielę uroczysta msza na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie Apel Poległych, zostaną też złożone wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Na Błoniach Ossowskich odbędzie się rekonstrukcja historyczna.
Sprzęt Wojska Polskiego i sojuszników oraz występy artystyczne będzie można oglądać na wojskowych piknikach, organizowanych pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. W Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego będzie można oglądać kilkadziesiąt pojazdów, w tym czołgi Abrams i Leopard 2PL, transportery Rosomak we wszystkich odmianach i samobieżną armatohaubicę Krab. O swojej służbie będą opowiadać żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
Nad Warszawą i ponad 20 innymi miejscowościami, w woj. mazowieckim, podlaskim, łódzkim, śląskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim i małopolskim przelecą wojskowe samoloty i śmigłowce. Zaprezentują się szkolne PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra i M-346 Bielik; bojowe F-16, MiG-29 i Su-22; transportowe M28 Bryza i C295, a także śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół oraz Mi-8 i Mi-17.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę przełomowej bitwy wojny polsko-bolszewickiej.
Szef MON wyróżnił żołnierzy ratujących życie
W przeddzień Święta Wojska Polskiego minister obrony uhonorował wyróżniających się żołnierzy i oddziały; wręczył pośmiertnie nominacje oficerskie dwóm żołnierzom AK i powojennego podziemia.
Miałem zaszczyt uhonorować żołnierzy, którzy wykazali się męstwem, ratując życie innych. Dziękuje paniom i panom za postawę służby, za to, że nie przechodzicie obok, kiedy widzicie, że ktoś potrzebuje pomocy
— powiedział minister w sobotę podczas uroczystości w siedzibie MON w Warszawie.
To jest istota służby wojskowej. To nie jest praca, obowiązki wypełniane przez osiem godzin, to jest postawa życiowa
— dodał.
Podkreślił też zaangażowanie wojska w walkę z epidemią.
Szef MON wręczył nagrody pieniężne żołnierzom, którzy wykazali bohaterstwo w ratowaniu ludzkiego życia. Wyróżnił żołnierzy m. in. za uratowanie osób z płonącego pojazdu, skuteczną akcję gaśniczą, uratowanie życia tonącemu, za skuteczną akcję gaśniczą, przywrócenie funkcji życiowych poszkodowanym, uratowanie życia niemowlęciu, udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, powstrzymanie napaści na personel medyczny, udaremnienie próby samobójczej i zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy.
Odznaczenia resortowe oraz pośmiertne patenty oficerskie
Minister wręczył również odznaczenia resortowe, nadał tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP i Przodujący Oddział Wojska Polskiego. Otrzymały je 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej i 2. Lubelska Brygada OT.
Mariusz Błaszczak wręczył nadane pośmiertnie patenty oficerskie rodzinom dwóch żołnierzy AK i powojennego podziemia - Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba, zmarłego w 1992 r., i Tadeusza Radwańskiego ps. Kostek, który zmarł w więziennym szpitalu w 1948 r. Obaj zostali odznaczeni Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.
Nie pogodzili się z decyzjami które doprowadziły do tego, że Polska chociaż formalnie była w obozie zwycięzców, faktycznie po wojnie niepodległości nie odzyskała, obaj walczyli jako żołnierze niezłomni
— powiedział szef MON o dwóch żołnierzach AK, którzy później wstąpili do NSZ.
Błaszczak nawiązał do Bitwy Warszawskiej 1920 r., w której rocznicę zostało ustanowione Święto Wojska Polskiego. Powiedział, że była to batalia, która „uratowała wolność Rzeczypospolitej, ale także przesądziła o losach świata, dlatego że wiktoria warszawska dała wolność Europie”.
Ochroniła Europę przed Rosją bolszewicką i przed rosyjskim, bolszewickim totalitaryzmem” — dodał.
Podkreślił, że polskie wojsko składało się w 1920 r. z ochotników.
Szef MON złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze i pod tablicami na terenie siedziby MON przy ul. Klonowej, upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej.
Błaszczak odsłonił mural nt. Wojska Polskiego
Minister obrony narodowej w przededniu Święta Wojska Polskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej odsłonił mural „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, który na jednym z tomaszowskich bloków powstał w ramach organizowanego przez MON konkursu. Upamiętnia on polskich lotników biorących udział w II wojnie światowej.
Ten mural jest symbolem związków między Wojskiem Polskim a społecznością lokalną. Będzie o nich przypominał i będzie ważnym ogniwem łączącym tradycję, historię i chwałę polskiego oręża. Tu, w Tomaszowie Mazowieckim Wojsko Polskie było, jest i będzie. 25. Brygada Kawalerii Powietrznej to żołnierze, którzy są doświadczeni, profesjonalni, dbają o bezpieczeństwo RP, ale również tworzą historię społeczności lokalnej
— powiedział Błaszczak.
Wcześniej szef resortu obrony wziął udział w zorganizowanym na tomaszowskich błoniach pikniku wojskowym, który – jak podkreślił – zapoczątkował serię tego typu wydarzeń w całym kraju z okazji Święta Wojska Polskiego.
Podczas swojego przemówienia szef MON zachęcał młodych ludzi do wstępowania w szeregi wojska.
- rocznica Bitwy Warszawskiej, święto Wojska Polskiego, które obchodzimy już od dziś - centralne uroczystości odbędą się jutro - obchodzimy pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby młodzi ludzie przystępowali do Wojska Polskiego
— podkreślał Błaszczak.
Przekonywał, że to dobry wybór.
To oczywiście zaszczyt, żeby służyć ojczyźnie, żeby służyć innym, ale też chciałem podkreślić, że to stabilne zatrudnienie i godne uposażenie, co również jest istotne dla każdego
— dodał minister, zachęcając też do odwiedzenia punktów rekrutacyjnych na piknikach wojskowych.
Jeśli nie wojsko zawodowe, wybierz WOT
Zachęcam, żeby służyć ojczyźnie, żeby służyć innym. Chcę też zachęcić państwa do różnych form służby w Wojsku Polskim. Ta podstawowa forma to oczywiście wojsko zawodowe, ale mamy też nową formułę, piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. To żołnierze, którzy łącza swoją aktywność zawodową ze służbą w Wojsku Polskim. To bardzo przystępna i otwarta formuła. Zachęcam, żeby ci, którzy nie chcą zostać żołnierzami zawodowymi, skorzystali z formuły służby w WOT
— mówił.
Szef MON podziękował wszystkim żołnierzom za ich wymierną pomoc w czasie pandemii.
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko zaznaczył, że miasto dba o historię oraz żołnierzy.
Z Tomaszowem Mazowieckim nierozerwalnie związana jest 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. W przeddzień waszego święta drodzy żołnierze chciałbym wam podziękować za współpracę, za to, że zawsze możemy na was liczyć
— przyznał.
Wskazał, że obecność żołnierzy w Tomaszowie Mazowieckim ma również wymiar gospodarczy i ekonomiczny, bo - jak wskazał - to największy zakład pracy w mieście.
Autor muralu Rafał Roskowiński przyznał, że jest bardzo wdzięczny za możliwość zobrazowania historii Polski i Wojska Polskiego.
Jestem bardzo wdzięczny panu ministrowi za konkurs, który ogłosił. Dziękuję, że ja jako artysta polski mogę malować polskie murale. Panie ministrze, melduję wykonanie rozkazu
— powiedział.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/562428-swieto-wojska-polskiego-i-ciekawa-zapowiedz-szefa-mon