Po przegłosowaniu w Sejmie ustawy medialnej trwa prawdziwy festiwal agresji i hejtu opozycji. M.in. w Poznaniu odbył się protest w obronie „wolnych mediów”. Do zgromadzonych na Placu Wolności przemówił Adam Szłapka. Polityk Koalicji Obywatelskiej zachęcał demonstrujących do wulgarnych okrzyków.
CZYTAJ TAKŻE:
Hejt i ataki po głosowaniu ws. ustawy medialnej
W środę w Sejmie czterej posłowie Kukiz‘15 najpierw zagłosowali za odroczeniem obrad Sejmu, a potem gdy odbyła się reasumpcja tego głosowania, trzech z nich, w tym Kukiz, opowiedziało się przeciwko odroczeniu, co wywołało falę krytycznych komentarzy polityków opozycji. Paweł Kukiz powiedział w czwartek PAP, że jego koło podczas środowego głosowania w sprawie odroczenia obrad popełniło błąd. Odrzucił też wszelkie zarzuty, że w przerwie między przegranym przez PiS głosowaniem a decyzją o reasumpcji miałoby dojść do negocjacji stanowisk dla polityków Kukiz‘15, m.in. wicemarszałka Sejmu.
Na polityków Kukiz‘15 wylała się fala hejtu.
Zaatakowany został także poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. W środę wieczorem kilkaset osób protestowało przed Sejmem przeciwko przyjęciu przez Izbę noweli tzw. ustawy medialnej, która zdaniem wielu komentatorów wymierzona jest w TVN. Gdy poseł Sośnierz wyszedł z terenu Sejmu, grupa osób zaczęła go otaczać, wykrzykując „wyp…laj, wyp…laj”. Ostatecznie poseł opuścił teren wokół Sejmu w asyście policji.
Protest w Poznaniu. Szłapka prowokuje
Protest w obronie „wolnych mediów” odbył się również w Poznaniu. W czwartek wieczorem na Placu Wolności, do zgromadzonych przemawiał Adam Szłapka.
Wykrzyczcie wszyscy, po co tu przyszliście
— krzyczał do poznaniaków polityk Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.
J…ć PiS!
— odpowiadali protestujący ku uciesze parlamentarzysty.
Prace nad ustawą medialną
Uchwalona w środę nowelizacja, którą teraz zajmie się Senat, przewiduje, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Lichtenstein), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. W ocenie opozycji jest ona wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.
Zdaniem autorów projektu, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.
Na środowym posiedzeniu Sejm przyjął dwie poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.
Zgodnie z intencją projektodawców, obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa.
PiS zamierza w Senacie zgłosić również poprawkę, która liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. Nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
ZOBACZ TAKŻE:
wkt/TT/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/562342-i-on-jest-poslem-szlapka-zacheca-protestujacych-do-agresji