Posłowie przegłosowali w środę po południu, na wniosek klubu Koalicji Polskiej - PSL, odroczenie obrad Sejmu do września. Marszałek Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję głosowania. W kolejnym głosowaniu Sejm opowiedział się przeciwko wnioskowi o odroczenie posiedzenia do 2 września. Za wnioskiem o odroczenie posiedzenia zagłosowało 225 parlamentarzystów, przeciw było 229, wstrzymała się jedna osoba. Nie głosowało pięciu posłów.
Przegłosowano ustawę medialną
Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za ustawą głosowało 228 posłów, przeciw było 216, wstrzymało się 10.
Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.
Wynik kolejnego głosowania o odroczenie posiedzenia
W kolejnym głosowaniu Sejm opowiedział się przeciwko wnioskowi o odroczenie posiedzenia do 2 września. Za wnioskiem o odroczenie posiedzenia zagłosowało 225 parlamentarzystów, przeciw było 229, wstrzymała się jedna osoba. Nie głosowało pięciu posłów.
Odpowiedź ministra Czarnka
Opozycja chce z uporem maniaka wprowadzać w błąd opinię publiczną
— powiedział prof. Czarnek.
Następnie przywołał artykuł regulaminu Sejmu dot. wniosku o reasumpcję.
Proszę wskazać podstawę prawną do kwestionowania wniosku o reasumpcję głosowania. Uszanujcie demokrację i konstytucję
— dodał.
Okrzyki na sali
Atmosfera na sali sejmowej jest napięta. Posłowie opozycji krzyczeli „oszustka” pod adresem marszałek Sejmu.
Minister Czarnek w obronie marszałek Sejmu
Jeżeli demokratyczna decyzja Sejmu jest przestępstwem, to to co pan zrobił jest groźbą karalną, i to jest przestępstwem, i za to będzie pan siedział
— powiedział prof. Czarnek w stronę Borysa Budki.
Borus Budka grozi marszałek Witek
Nadużyła pani własnych uprawnień. Od momentu, gdy sejm przegłosował odroczenie obrad do 2 września, żadne decyzje nie mogą zapadać
– mówił Budka.
Poddała pani pod głosowanie wniosek, który mógł być głosowany dopiero 2 września. Robi pani coś, co jest absolutnie nielegalne
– dodał.
Nie będzie odroczenia obrad
Prawo i Sprawiedliwość wygrało ponowne głosowanie ws. odroczenia obrad do września.
Będzie reasumpcja głosowania
Przeanalizowałam wniosek od grupy posłów ws. reasumpcji głosowania powołujący się na to, że nie była podana data. Zasięgnęłam opinii prawników, którzy twierdzą, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu. Wina jest moja, bo wprowadziłam w błąd posłów
— powiedziała marszałek Witek.
Powrót posłów na salę sejmową
Posłowie wrócili na salę sejmową po zarządzonej przez marszałek Sejmu przerwie. Na sali jest już Jarosław Kaczyński.
Hołownia atakuje Kaczyńskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ma moralnego prawa rządzić Polską, bo nie ma większości w Sejmie – ocenił w środę lider Polski 2050 Szymon Hołownia, komentując odroczenie posiedzenia izby do września. Dodał też, że nie do przyjęcia jest reasumpcja głosowania w tej sprawie.
Posłowie przegłosowali w środę po południu, na wniosek klubu Koalicji Polskiej - PSL, odroczenie obrad Sejmu do 2 września.
Dzisiaj rząd Kaczyńskiego nie ma większości. Dzisiaj nie ma już nie tylko Zjednoczonej Prawicy, ale Kaczyński nie ma moralnego prawa rządzić Polską, bo nie ma wystarczającej liczby posłów
— powiedział Hołownia na briefingu prasowym w Sejmie.
Teraz przed każdym głosowaniem będzie musiał sobie kupować (głosy posłów) za miejsca w spółeczkach, za miejsca w ministerstwach, żeby przetrwać przy korycie jeszcze o te pięć czy dziesięć dni dłużej. To jest upadek i degrengolada
— ocenił.
Lider Polski 2050 opowiedział się także za przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi.
W Polsce jak najszybciej powinny odbyć się nowe wybory, które zakończą ten festiwal nepotyzmu, korupcji, prostytucji politycznej i tych wszystkich rzeczy, które dzisiaj na sali plenarnej wybiły jak z szamba
— dodał.
Szymon Hołownia podkreślił też, że nie do przyjęcia jest reasumpcja głosowania dotyczącego odroczenia obrad Sejmu.
Ten wniosek o reasumpcję to jest zamach stanu, to jest pogrzebanie polskiego parlamentaryzmu
— podkreślił.
Jeżeli Kukiz i jego posłowie zdecydują się stwierdzić, że jednak pomylili się - mimo że są odpowiedzialnymi ludźmi w tym głosowaniu, a w tle będą jeszcze jakieś stanowiska polityczne, które mogą za to uzyskać - to jest to zwykła prostytucja polityczna
— ocenił.
Budka grozi Witek
Marszałek Sejmu nie ma prawa na tym posiedzeniu zgłosić wniosku o reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia obrad Sejmu, bo naraża ją to na odpowiedzialność karną - powiedział szef klubu KO Borys Budka.
W środę po południu posłowie, na wniosek opozycji, przegłosowali odroczenie obrad do 2 września. Tuż po głosowaniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów.
Szef klubu KO relacjonował, że podczas obrad Konwentu ze strony przedstawicieli PiS padła propozycja w sprawie reasumpcji głosowania.
Oczywiście wszystkie kluby i koła parlamentarne opozycyjne mówiły jednym głosem, że nas już tu nie powinno być
— dodał Budka.
Według niego, skoro Sejm zdecydował o odroczeniu obrad do 2 września, to marszałek nie miała żadnego prawa ani zarządzić przerwy, ani zwoływać posiedzenia Konwentu Seniorów, a tym bardziej poddawać teraz czegokolwiek pod głosowanie.
Wniosek posłów PiS może być poddany pod głosowanie najwcześniej o godz. 10, 2 września tego roku, bo teraz Sejm nie obraduje
— zaznaczył Budka.
Jak dodał, jeśli marszałek Witek podda pod głosowanie wniosek o reasumpcję głosowania nad odroczeniem obrad, naraża się na odpowiedzialność karną.
Kosiniak-Kamysz: Nie ma już posiedzenia
Reasumpcja może być poddana pod głosowanie na posiedzeniu 2 września o godz. 10.00. Teraz nie ma już posiedzenia – ocenił w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że marszałek Sejmu powinna ogłosić odroczenie.
Reasumpcja może być poddana pod glosowanie 2 września o godz. 10.00, a nie teraz. Teraz już nie ma posiedzenia. Wszystko, co się dzieje teraz, jest już po decyzji Sejmu w momencie, w którym podjęto wniosek o odroczenie obrad Sejmu
— powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Przegrane głosowanie
Na początku środowych, popołudniowych głosowań Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań - opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy.
W tej sytuacji lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosił wniosek o odroczenie obrad do 2 września do godz. 10.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poddała ten wniosek pod głosowanie.
Kto jak głosował?
Za odroczeniem obrad głosowało 229 posłów, m.in. pięcioro posłów Porozumienia, w tym lider partii Jarosław Gowin, przeciw - 227.
Głosu nie oddało dwoje posłów PiS - Violetta Porowska i Marek Wesoły.
Jak widać na nagraniu autorstwa posła Arkadiusza Myrchy, Jarosław Gowin rozmawiał m.in. z Cezarym Tomczykiem, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem czy Borysem Budką. Z sali słychać było okrzyki: „Koniec blisko”.
Sachajko: głosowanie posłów Kukiz‘15 za wnioskiem o odroczenie obrad Sejmu - to pomyłka
To pomyłka - powiedział PAP poseł Kukiz‘15 Jarosław Sachajko, pytany o to, dlaczego głosował za wnioskiem o odroczenie obrad Sejmu do września. Dodał, że tak samo należy rozumieć głosowanie innych członków Kukiz‘15.
Niestety, siedzimy rozproszeni - ja zrobiłem pomyłkę, i pozostali też
— zaznaczył.
Poprzednie przegrane głosowania
Sejm zdecydował w środę o rozszerzeniu porządek obrad o informacje: szefa NIK Mariana Banasia o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją majowych wyborów prezydenckich i szefa MZ o Narodowym Programie Szczepień.
Chodzi o trzy informacje: prezesa Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w związku z organizacją lub przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego oraz informację Ministra Zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek. Zdecydował też o włączeniu do porządku obrad informacji premiera nt. KPO.
Za informacją szefa NIK głosowało 228 posłów, przeciw było 226, nikt nie wstrzymał się od głosu; za informacją Ministra Zdrowia było także 228 posłów, przy 227 głosach przeciwnych. 2 posłów nie wzięło udziału w tym głosowaniu.
Za informacją premiera ws. KPO było 229 posłów, przeciw - 227, 4 posłów nie głosowało.
We wszystkich tych przypadkach razem z posłami opozycji głosował Jarosław Gowin i część posłów Porozumienia.
Po tych głosowaniach marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że posiedzenie Sejmu zostało odroczone do września.
mly
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/562108-sejm-przeglosowal-tzw-ustawe-medialna