Partia Porozumienie podjęła decyzję o wyjściu ze Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS. Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował w programie „Tłit”, że parlamentarzyści partii stworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina. Polityk dodał, że sam głosował „za” opuszczeniem przez Porozumienie ZP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kulisy decyzji Porozumienia
Strzeżek powiedział również, że nie wszyscy politycy byli „za” opuszczeniem obozu Zjednoczonej Prawicy. Jak dodał, „pojawiły się dwa lub trzy głosy przeciwne”.
Dopytywany o to, czy przy Jarosławie Gowinie pozostaje siedmiu dotychczasowych posłów Porozumienia, Strzeżek ocenił, że to „pesymistyczny wariant”.
Znam Marcina [Ociepę - przyp. red.] od lat i jestem przekonany, że zostanie z nami. Zachowa się lojalnie
— mówił Strzeżek.
Sprzeciw pięciu polityków
Z kolei Jarosław Gowin w rozmowie z RMF FM podał, że podczas porannego posiedzenia zarządu Porozumienia za wyjściem z koalicji Zjednoczonej Prawicy było 40 osób, ale pięcioro było przeciw takiej decyzji.
Zarząd krajowy Porozumienia liczy 50 osób. Nie wszyscy spośród posłów tego ugrupowania wchodzą w skład zarządu.
Pytany w radiu, ilu posłów ma obecnie Jarosław Kaczyński ocenił, że jego zdaniem klub PiS nie będzie miał większości w Sejmie (231 posłów), ale będzie wspierany głosami trzech posłów klubu Kukiz i dwu niezależnych.
Powiedział, że trwa korupcja polityczna, proponuje się posłom Porozumienia stanowiska, albo ich zachowanie, ale też np. wpływ na decyzję, które samorządy z okręgu wyborczego danego posła otrzymają środki z rządowego funduszu inicjatyw lokalnych.
W klubie PiS zasiadało dotąd 12 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina są to: wiceszef MON Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, którzy są wiceministrami w resorcie rozwoju, pracy i technologii, wiceszef MEiN Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek.
wkt/”Tłit”/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/562036-kulisy-wyjscia-porozumienia-ze-zjednoczonej-prawicy