Wiceszef MON Marcin Ociepa z Porozumienia poinformował, że podaje się do dymisji. To pokłosie usunięcia z rządu wicepremiera Jarosława Gowina przez premiera Mateusza Morawieckiego.
CZYTAJ TAKŻE: Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę! Strzeżek: Nasi parlamentarzyści odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na konferencji prasowej, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Powiedział, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali „nierzetelne działania” dotyczące reformy podatkowej.
Jak poinformował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek, decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne.
Ociepa odchodzi z MON
O złożeniu rezygnacji z pełnionej funkcji poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa. Wiceprezes Porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy pełnił różne funkcje od lutego 2018 roku.
W związku z wczorajszą dymisją wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina postanowiłem dziś podać się do dymisji z funkcji wiceministra obrony narodowej
— powiedział Ociepa.
Zostałem powołany na tę funkcję w wyniku umowy koalicyjnej i moja nominacja była wynikiem realizacji jednego z jej zapisów
— dodał. Ociepa zaznaczył, że podanie się przez niego do dymisji jest „gestem solidarności z Jarosławem Gowinem”, którego funkcja również była zależna od umowy koalicyjnej.
Ociepa stwierdził też, że odczuwa „polityczną porażkę” w związku z ostatnimi wydarzeniami w Zjednoczonej Prawicy.
Jeśli chodzi o przyszłość to wszytko będziemy musieli zważyć. Ja osobiście byłem przeciwny ultimatum postawionemu PiS, bo uważam, że należy budować porozumienie i Zjednoczoną Prawice i nie wybieram się do żadnego innego projektu politycznego w tej kadencji Sejmu
— powiedział.
Nie odpowiedział, jak zagłosuje ws. nowelizacji ustawy medialnej, jednak zwrócił uwagę, że w obecnej formule jest nie do zaakceptowania.
Ale zobaczymy, jakie poprawki pojawią się w trakcie posiedzenia
— zastrzegł.
Ociepa pozostanie w klubie PiS?
Konferencja Ociepy miała miejsce po porannym posiedzeniu Zarządu Porozumienia, który podjął decyzję o opuszczeniu przez partię Zjednoczonej Prawicy, a przez parlamentarzystów Porozumienia klubu PiS i utworzeniu Koła Parlamentarnego Porozumienia.
Ociepa poinformował, że nie brał udziału w posiedzeniu zarządu partii.
Proszę mi pozwolić zapoznać się z decyzją zarządu mojej partii i wtedy będę podejmował decyzję
— mówił Ociepa, pytany czy opuści klub PiS.
Podkreślił, że był zwolennikiem pozostania Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy i na przestrzeni „przynajmniej ostatniego roku na różnych etapach tych perturbacji koalicyjnych” był osobą, która pełniła rolę mediatora. Zaznaczył, że starał się budować porozumienie między Porozumieniem a PiS i Solidarną Polską, bo - jak podkreślił - ma konserwatywne poglądy i uważa, że dotychczasowa większość parlamentarna i rząd „był i jest najlepszy z możliwych” dla Polski.
Dodał, że był zaskoczony zwołaniem zarządu w trybie pilnym, a jego nieobecność była nieintencjonalna i wynikała z braku informacji o godzinie rozpoczęcia posiedzenia.
Ociepa zapewniał, że nie było na niego nacisków ze strony PiS, aby pozostać w klubie.
Nigdy nikt nie próbował mnie ani przekupić, ani zastraszyć
— powiedział polityk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP/rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/562019-wiceszef-mon-z-porozumienia-podaje-sie-do-dymisji