Podczas posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS członkowie partii zdecydowali, żeby na środowym posiedzeniu Sejm zajął się projektem noweli ustawy o radiofonii i telewizji - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PiS.
CZYTAJ TAKŻE:
Ustawa procedowana na najbliższym posiedzeniu
Wcześniej szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że Prezydium Komitetu Politycznego PiS będzie we wtorek po południu rozmawiać m.in. o zmianach w tzw. ustawie medialnej i zdecyduje, czy rozpatrywać je na najbliższym posiedzeniu, w środę.
Według źródła PAP, na posiedzeniu Prezydium Komitetu Politycznego zapadła decyzja, aby projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę.
Doprecyzowanie obecnych przepisów
Nie wprowadzamy żadnej nowej jakości, jedynie doprecyzowujemy obecne przepisy - powiedział we wtorek Radosław Fogiel (PiS) o projekcie zmian w tzw. ustawie medialnej.
Według niego nowelizacja „dotyczy doprecyzowania obecnie obowiązujących przepisów, które mówią, że kapitał zagraniczny nie może posiadać więcej niż 49 proc. udziałów w mediach, które są objęte koncesją”.
Te zapisy istnieją w polskim prawie od 2004 r., nie wprowadzamy tu żadnej nowej jakości
— mówił na briefingu w Sejmie.
Doprecyzowujemy, że jako kapitał zagraniczny należy traktować kapitał zagraniczny każdego rodzaju, nie wystarczy założyć spółki córki w dowolnym schowku na miotły w kraju unijnym tylko po to, by obejść te regulacje
— mówił Fogiel.
Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
Fogiel przekonywał, że regulacje podobne do proponowanych przez PiS obowiązują w innych krajach UE. Według niego także prawo amerykańskie przewiduje takie limity.
To jest 20 proc., udziałów zagranicznych dla bezpośrednich właścicieli zagranicznych, 25 proc. dla właścicieli poprzez inne podmioty
— mówił. Twierdził ponadto, że zmiany zaproponowane przez PiS są „bardziej liberalne” niż te przepisy.
Pytany, kiedy projekt trafi pod obrady, powiedział: „Wszystko przed nami, zdecyduje konwent seniorów”. Dopytywany, czy jest spokojny o to, czy PiS ma w tej sprawie większość, Fogiel powiedział, że „jest bardzo spokojny generalnie”.
Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.
Według projektu, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Stany Zjednoczone.
W sobotę 7 sierpnia zarząd Porozumienia poinformował, że nie poprze zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia postulatów ugrupowania i od tego uzależnia pozostanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/561943-nieoficjalnie-w-srode-sejm-zajmie-sie-ustawa-medialna