Najbliższe posiedzenie Sejmu jest dobrym momentem, żeby liderzy partii podpisali wspólną deklarację i wezwali do szczepień przeciw Covid-19. Myślę, że jest szansa, że wszyscy staniemy w najbliższą środę wspólnie - powiedział PAP w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Odniósł się w ten sposób do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla PAP powiedział, że szef PSL „zaproponował wspólne wystąpienie wszystkich szefów partii i prezydenta w sprawie sytuacji zdrowotnej Polaków”.
Popieram tę inicjatywę, ale uważam, że powinniśmy iść dalej. Powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią
— powiedział Kaczyński.
Kosiniak-Kamysz ocenił w rozmowie z PAP, że najbliższe posiedzenie Sejmu, zaplanowane na środę 11 sierpnia, jest „dobrym momentem, żebyśmy tę deklarację podpisali i wezwali do szczepień”.
Zaznaczył, że pozytywnie na jego apel odpowiedział nie tylko Kaczyński, ale także wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.
Myślę, że jest szansa, że wszyscy staniemy w najbliższą środę wspólnie i będziemy mogli zachęcić do szczepień
— ocenił.
Prezes PSL odniósł się także zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla PAP, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarną SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu z UE; projekty rządowe w tej sprawie mają się pojawić we wrześniu.
Kosiniak-Kamysz przypomniał, że wraz z senatorem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim zaprosili na najbliższy wtorek prezydenta, premiera, przedstawicieli pozostałych ugrupowań politycznych oraz przedstawiciela RPO na okrągły stół w sprawie „wykonania wyroku TSUE na mocy polskiej konstytucji i de facto likwidacji Izby Dyscyplinarnej i znalezienia innego sposobu skuteczności wymiaru sprawiedliwości, też odpowiedzialności wymiaru sprawiedliwości”.
Widzę, że nadajemy ton teraz i wszystko jest teraz tak, jaki my kierunek wskazujemy
— dodał prezes PSL.
W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. TSUE zobowiązał też Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł z kolei, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Komisja Europejska zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN oraz ostrzegła, że „w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę”.
Wypowiedź Kierwińskiego
Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński na COVID-19 robi zwykłą politykę i próbuje trochę przerzucić odpowiedzialność na opozycję - powiedział PAP poseł KO, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyński o ponadpartyjnym porozumieniu ws. walki z epidemią.
Z kolei komentując zapowiedź prezesa PiS, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i że we wrześniu pojawią się rządowe projekty w tej sprawy, Kierwiński ocenił, że Kaczyński „przestraszył się ultimatum Komisji Europejskiej”; zdaniem polityka PO „można się spodziewać, że te nowe rozwiązania będą szły jeszcze dalej, będą jeszcze gorsze dla Polaków i dla polskiej demokracji”
Prezesa PiS w wywiadzie dla PAP powiedział, że „szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował wspólne wystąpienie wszystkich szefów partii i prezydenta w sprawie sytuacji zdrowotnej Polaków”.
Popieram tę inicjatywę, ale uważam, że powinniśmy iść dalej. Powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią
— powiedział Kaczyński.
Do tej pory Jarosław Kaczyński jako wicepremier ds. bezpieczeństwa kompletnie bezpieczeństwem Polaków się nie zajmował. Nie widziałem jego aktywności, jeżeli chodzi o kwestię obrony punktów szczepień, które są atakowane przez antyszczepionkowców, których PiS wyhodował, bo to przecież (prezydent) Andrzej Duda mówił z dystansem o szczepionkach
— powiedział Kierwiński PAP.
Podkreślił, że lider PO Donald Tusk „bardzo jasno powiedział, że jeżeli będzie całościowa strategia, strategia rekomendowana przez lekarzy, fachowców, Radę Medyczną, to w zakresie takich rozwiązań oczywiście, że jesteśmy gotowi współpracować”.
Mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński na COVID robi zwykłą politykę
— ocenił polityk KO.
Widzi jak bardzo załamał się program szczepień ze względu na nieudolność jego rządu, ze względu na nieudolność jego samego. Widzi, że Polska nie jest przygotowana na czwartą falę pandemii. Widzi, że nie ma całościowej strategii i nagle przypomina sobie o takim politycznym podpisaniu jakiegoś porozumienia
— dodał.
Kierwiński powtórzył, że „jeżeli będą rozwiązania, które będą rekomendowane przez fachowców, nie polityków PiS-u”, to o takich rozwiązaniach KO jest w stanie rozmawiać i popierać je.
Za deklaracją Kaczyńskiego nie ma takich rozwiązań. Jest tylko i wyłącznie taka obawa, żeby przerzucić trochę odpowiedzialności na opozycję, ale to, co się wydarzy, to jest skala nieprzygotowania rządu na czwartą falę, która obciąża tylko i wyłącznie Kaczyńskiego i ten rząd
— powiedział.
Zapytany o zapowiedź Kaczyńskiego dotyczącą Izby Dyscyplinarnej SN Kierwiński ocenił, że „widać, iż Jarosław Kaczyński przestraszył się ultimatum Komisji Europejskiej, widać, że robi krok do tyłu, tylko jednocześnie zapowiada nowe rozwiązania”.
Ponieważ Jarosław Kaczyński jest dla mnie politykiem o zerowej wiarygodności, więc można się spodziewać, że te nowe rozwiązania będą szły jeszcze dalej, będą jeszcze gorsze dla Polaków i dla polskiej demokracji, natomiast ewidentnie przed terminem ultimatum, który mija 16 sierpnia, Jarosław Kaczyński postanowił zrobić krok do tyłu i to jest realny strach przed karami finansowymi, które Polsce za sprawą rządu PiS-u grożą
— stwierdził polityk Koalicji Obywatelskiej.
W jego ocenie, „nie ma wątpliwości, że to nie zmienia całej filozofii konfrontacyjnej z Unią Europejską, tego procesu powolnego, pełzającego polexitu, który Jarosław Kaczyński prowadzi”.
Reakcja Lewicy
Wygląda na to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński chce się podzielić odpowiedzialnością za błędy rządu - stwierdził szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oceniając wypowiedź prezesa PiS dotyczącą ponadpartyjnego porozumienia ws. walki z epidemią Covid-19.
Odnosząc się z kolei do zapowiedzi prezesa PiS, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu z UE, a projekty rządowe w tej sprawie pojawią we wrześniu, Gawkowski stwierdził, że dobrze, iż zostanie zlikwidowane coś, co psuje polski system prawny, ale szkoda, że Kaczyński nie słuchał, kiedy mówiła o tym Lewica.
Prezesa PiS w wywiadzie dla PAP powiedział, że „szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował wspólne wystąpienie wszystkich szefów partii i prezydenta w sprawie sytuacji zdrowotnej Polaków”.
Popieram tę inicjatywę, ale uważam, że powinniśmy iść dalej. Powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią
— powiedział Kaczyński.
Lewica od początku przekonywała, że w sprawie COVID-19 powinniśmy ze sobą rozmawiać i siebie szanować, tylko że pierwsze miesiące walki covidowej pokazały, że ten szacunek polega na tym, że PiS przychodzi i dyktuje warunki i mówi, że „albo jesteście z nami albo nie walczycie z pandemią”
— powiedział Gawkowski PAP.
Podkreślił, że „narzucanie swojej woli i brak szacunku do opinii innych nie jest porozumieniem ponad podziałami politycznymi”.
Porozumienie ponad podziałami politycznymi jest wtedy, kiedy wszystkie ugrupowania opozycyjne i koalicyjne mogą włożyć rozwiązania, które uważają za stosowne i rządzący potrafią się cofnąć. Do tej pory tego nie było i jakoś nie wierzę, że Jarosław Kaczyński dzisiaj chce to zmienić. Bardziej wygląda mi to na to, że Kaczyński chce się podzielić odpowiedzialnością za błędy rządu
— dodał szef klubu Lewicy.
Odnosząc się do zapowiedzi Kaczyńskiego w sprawie Izby Dyscyplinarnej Gawkowski powiedział, że „dobrze, że zostanie zlikwidowane coś, co psuje w Polsce system prawny”.
Szkoda, że Kaczyński nie słuchał, kiedy mówiliśmy o tym jako Lewica
— dodał.
Widać jak ważna jest skuteczna i mocna Unia Europejska, która m.in. poprzez wyroki TSUE wskazuje, że w Polsce dochodzi do łamania standardów prawa
— dodał szef klubu Lewicy.
Dziambor: Brak poważnej dyskusji
Poważna dyskusja o walce z epidemią Covid-19 dotyczyłaby wsparcia służby zdrowia dodatkowymi pieniędzmi i sprzętem, ale takiej dyskusji nie ma - stwierdził Artur Dziambor (Konfederacja) odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o ponadpartyjnym porozumieniu ws. walki z epidemią.
Komentując natomiast zapowiedź prezesa PiS, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i że we wrześniu pojawią się rządowe projekty w tej sprawie, Dziambor stwierdził, że po orzeczeniu TSUE rząd „będzie potrzebował jednak się z UE nie kłócić” i premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński będą „bohatersko likwidować” Izbę Dyscyplinarną, którą sami stworzyli, „żeby mieć bata na krnąbrnych sędziów”.
Prezes PiS w wywiadzie dla PAP powiedział, że „szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował wspólne wystąpienie wszystkich szefów partii i prezydenta w
Komentarze dziennikarzy
Do słów Jarosława Kaczyńskiego odnieśli się też dziennikarze:
Jarosław Kaczyński jednoznacznie w rozmowie z PAP poparł inicjatywę Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie szczepień i dodał, że powinno zostać podpisane wspólne porozumienie w tej sprawie.
Jarosław Kaczyński powiedział PAP, że rząd nie wyklucza bardziej zdecydowanych kroków w sprawie szczepień. Możliwe jest porozumienie wszystkich partii w sprawie dalszej walki z koronawirusem. (…) Kaczyński tupnął nogą w sprawie szczepień. Grozi ograniczeniami i oczekuje przyspieszenia walki z koronawirusem. Twierdzi, że da się zaszczepić 5 mln ludzi w tydzień
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/561605-opozycja-reaguje-na-slowa-kaczynskiego-chodzi-o-szczepienia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.