Szef NIK Marian Banaś zwrócił się do przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej Kazimierza Smolińskiego (PiS) o zmianę terminu posiedzenia w sprawie jego immunitetu. Jestem do tego wniosku nastawiony sceptycznie; to nie pierwsza sprawa, gdzie są krótkie terminy - mówi PAP Smoliński.
Smoliński zaznaczył, że jeszcze nie zdecydował, czy przesunie termin posiedzenia.
Posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej, na której zaplanowano rozpatrzenie wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa NIK zaplanowano na 10 sierpnia na godz. 15. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 11 sierpnia.
Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił do marszałek Sejmu Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.
6 tys. stron akt zostało opisanych na ok. 50 stronach wniosku o uchylenie mi immunitetu. Dlatego zwróciłem się do przewodniczącego Komisji Regulaminowej o zmianę terminu posiedzenia i zapoznanie posłów z całością materiału dowodowego
— poinformował Banaś we wtorek po południu na Twitterze.
Smoliński powiedział PAP, że wniosek szefa NIK dopiero do niego dotarł i zostanie rozpatrzony najwcześniej w czwartek.
Jest jeszcze za wcześnie bym na pewno powiedział, jaka będzie decyzja, ale jestem do tego wniosku nastawiony sceptycznie. To nie pierwsza sprawa, gdzie są krótkie terminy
— podkreślił.
Uzasadnienie wniosku przez Banasia
Banaś w uzasadnieniu wniosku, które także zamieścił na Twitterze, podkreślił, że przysługuje mu prawo do złożenia i zamierza z niego skorzystać. „Pragnę jednak zwrócić uwagę, że na ten sam dzień 10 sierpnia 2021 r. na godz. 17.30 wyznaczone zostało posiedzenie Komisji do Spraw Kontroli Państwowej w celu rozpatrzenia sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku wraz z opiami pozostałych komisji sejmowych” - napisał. Podkreślił, że złożenie takiego sprawozdania jest obowiązkiem nałożonym przez konstytucję; zaznaczył też, iż jego zdaniem należy wyraźnie rozdzielić ocenę działań NIK od oceny jego samego.
Wskazywał także na obszerność materiału dowodowego - ok. 80 tomów akt postępowania - na podstawie którego, jak zaznaczył, posłowie z komisji będą opiniować wniosek.
W mojej ocenie - ze względu na bezprecedensowy i złożony charakter sprawy - członkowie Komisji powinni się z nim zapoznać, stosownie do art. 18c ust. 5 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Wyznaczony na dzień 10 sierpnia 2021 r. termin posiedzenia Komisji stawia pod znakiem zapytania możliwość rzetelnego przygotowania się do udziału w tym posiedzeniu wszystkich zainteresowanych osób, a przewidziany w planie posiedzeń czas dwóch godzin wydaje mi się skrajnie niewystarczający i wręcz nierealny do merytorycznego rozpatrzenia przedmiotowego wniosku. Chyba, że weźmie się pod uwagę zapowiedzi Pana Przewodniczącego, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, iż sprawozdanie z rozpatrzenia wniosku zostanie przedstawione Sejmowi w dniu 11 sierpnia 2021 r. W takiej sytuacji uznać należałoby bowiem, że wszelkie decyzje w sprawie już zapadły i są decyzjami politycznymi
— napisał Banaś.
Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia.
Banaś oświadczył, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę NIK prowadzącej „postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/561137-nie-bedzie-zmiany-terminu-ws-banasia-jest-odpowiedz