Tusk nie ustaje w krytyce rządu i Polskiego Ładu. Nowy/stary szef Platformy Obywatelskiej nie pokusił się o to, by przedstawić jakąkolwiek ofertę, nie mówiąc już o programie. Za to z chęcią zamieszcza w sieci pełne jadu i uszczypliwości wpisy. Tym razem stwierdził, że program rządu to „drożyzna, daniny, dług”.
CZYTAJ TAKŻE:
W piątek GUS opublikował wstępny szacunek inflacji w lipcu. Wynika z niego, że inflacja wzrosła do 5 proc. rdr z 4,4 proc. w czerwcu. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.
Tusk jątrzy ws. inflacji
Do danych GUS odniósł się we wpisie na Twitterze Donald Tusk. Korzystając z okazji zaatakował rządzących.
Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług - przyspiesza. W lipcu najwyższa od 20 lat, pięcioprocentowa inflacja
— oświadczył Tusk.
Premier Morawiecki pytany o inflację
Premier, odpowiadając podczas piątkowej konferencji na pytanie o to, czy inflacja będzie dalej rosła, wskazał, że jest to kwestia, która niepokoi zarówno rząd, jak i Radę Polityki Pieniężnej.
To kwestia należąca jednak do banku centralnego, który na pewno działa tak, jak działać powinien
—- powiedział.
Morawiecki przytoczył dane z dwóch okresów. Według premiera w 2021 r. „kiedy inflacja oscyluje powyżej 4 proc. i jest niepokojąca, wynagrodzenia wzrosły o 9,1 proc.”, a w 2012 r. „kiedy inflacja wynosiła 2,8 proc., wzrost wynagrodzeń notowany był na poziomie 2,7 proc.”.
Zdaniem Morawieckiego inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń.
Kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej
— powiedział szef rządu.
Jak podkreślił premier, pomimo przyrostu inflacji obecnie Polacy mogą nabyć więcej artykułów.
Z analiz banku centralnego wynika, że inflacja powinna być w stopniowym trendzie malejącym
— dodał szef rządu.
Jak było za rządów Tuska?
Do wpisu Donalda Tuska odniósł się prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odnosząc się do okresu rządów Platformy Obywatelskiej pokazał, jak zła była wówczas sytuacja ekonomiczna Polaków.
Wartość średnia inflacji CPI w okresach 2007-2015 - 2,3%; 2015 - obecnie -1,3%. Przyrost długu publicznego do PKB w proc. 2007-2015 - 6,8%; 2015 - obecnie -6,2%. Podatki 2007-2015 - wzrost VAT, 2015 - obniżki PiT, CIT, kwota wolna do 30 tys. i podniesienie progu podatkowego. Tak
— napisał prof. Maliszewski.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/560649-tylko-na-tyle-go-stac-tusk-gra-danymi-gus-i-atakuje-rzad